Jednou vetou

Kladú nám jednostranné podmienky. V takom prípade nemáme o summit záujem, tvrdí Kim Čong-un

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Predstaviteľ Severnej Kórey v stredu vyhlásil, že jeho krajina nemá záujem o summit so Spojenými štátmi, ak bude stáť na "jednostranných" požiadavkách, aby sa Pchjongjang vzdal jadrových zbraní. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Severná Kórea (KĽDR) ešte možno znovu zváži, či sa zúčastní na summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ak budú USA trvať na tom, aby sa vzdala nukleárnych zbraní, dodal diplomat Kim Kje-kwan.

Mimoriadne očakávané historické stretnutie Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa má konať 12. júna, pripomenula britská spravodajská stanica BBC na svojej webovej stránke.

Prečítajte si tiež: Pompeo sa v Pchjongjangu stretol s Kim Čong-unom

Stretnutie sa naplánovalo práve preto, že Severná Kórea oznámila, že je pripravená vzdať sa programu na vývoj jadrových zbraní.

Avšak Sever v utorok zrušil rozhovory s Južnou Kóreou, pretože ho rozhnevalo jej spoločné vojenské cvičenie so Spojenými štátmi.

Severokórejské štátne médiá v stredu citovali námestníka ministra zahraničných vecí Kim Kje-kwana, ktorý povedal, že ak „nás USA budú tlačiť do kúta a jednostranne požadovať, aby sme sa vzdali jadrových zbraní, už viac nebudeme mať záujem o rozhovory a budeme uvažovať, či prídeme na blížiaci sa summit KĽDR-USA“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia