Jednou vetou

KĽDR do dvoch týždňov demontuje jadrovú testovaciu lokalitu

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severná Kórea v sobotu vyhlásila, že 23.-25. mája rozoberie svoj jadrový testovací komplex Pchunggje. KĽDR už uskutočňuje v súvislosti s plánovanou likvidáciou tejto lokality "technické merania", oznámila tamojšia agentúra KCNA, ktorú citujú agentúry AP a DPA, ako aj stanice BBC, CNN a Sky News.

aktualizované: 17:37

Slávnostný začiatok rozoberania komplexu Pchunggje budú môcť sledovať aj zahraniční novinári z piatich krajín – Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA.

Trump: Plány na summit s KĽDR sú stanovené, o stiahnutí vojsk sa však neuvažuje

Všetky tunely jadrového testovacieho komplexu, nachádzajúceho sa na severovýchode krajiny, budú zničené výbuchom, odstránia sa tiež pozorovacie a výskumné zariadenia a strážne objekty.

Plány severokórejského vodcu Kim Čong-una uzavrieť tento komplex zverejnil Pchjongjang pred jeho historickým stretnutím s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v apríli.

V danom čase KCNA informovala, že „Severná Kórea od 21. apríla zastaví jadrové skúšky a odpaľovanie medzikontinentálnych balistických striel„. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok potvrdil, že vysoko medializovaný summit s Kim Čong-unom sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Singapurský summit predstavuje pre Pchjongjang logistickú výzvu

„Obaja sa pokúsime o veľmi mimoriadny moment pre svetový mier,“ napísal Trump na Twitteri. Donedávna obaja lídri na seba slovne útočili osobnými invektívami a hrozbami, čo zvyšovalo napätie ohľadom jadrového programu KĽDR.

Ešte vlani v novembri Severná Kórea vyhlasovala, že vyvinula strely, ktoré sú schopné zasiahnuť „celú pevninu USA“.
Vzťahy Washingtonu a Pchjongjangu sa však v uplynulom čase začali zlepšovať. Ďalším dôkazom toho bolo vo štvrtok prepustenie troch amerických mužov väznených v KĽDR a ich návrat do USA.

Rezort diplomacie KĽDR v sobotu oznámil, že krajina je odhodlaná „podporovať úzke kontakty a dialóg so susednými štátmi a medzinárodným spoločenstvom so zámerom zabezpečiť mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a vo svete“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia