Jednou vetou

KĽDR poprela Trumpovo tvrdenie, že žiadala zrušenie všetkých sankcií

Líder KĽDR Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Severná Kórea na summite amerického prezidenta Donalda Trumpa s vodcom KĽDR Kim Čong-unom žiadala čiastočné, nie úplné zrušenie sankcií uvalených Spojenými štátmi, výmenou za demontáž svojho najväčšieho jadrového zariadenia v Jongbjone za prítomnosti amerických expertov. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí KĽDR Ri Jong-ho, čím poprel Trumpovo tvrdenie, že Pchjongjang požadoval zrušenie všetkých sankcií.

Podľa agentúry Jonhap Ri Jong-ho vystúpil na improvizovanej tlačovej konferencii v hoteli vo vietnamskej metropole Hanoj, kde sa vo štvrtok bez dohody skončil dvojdňový summit medzi oboma lídrami.

Šéf severokórejskej diplomacie uviedol, že jeho krajina na summite ponúkla aj trvalé zastavenie skúšok svojich jadrových zbraní a rakiet s dlhým doletom. Podľa ministra sa KĽDR osobitne usiluje o zrušenie sankcií obsiahnutých v piatich rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN prijatých v rokoch 2016 a 2017. Povedal, že tieto sankcie sú pre obyvateľov KĽDR najviac škodlivé.

Summit Trumpa s Kimom dopadol zle, lebo nechceli prístupiť na kompromis

„Ak USA čiastočne zrušia sankcie, konkrétne tie, ktoré škodia ekonomike a živobytiu našich občanov, natrvalo a úplne demontujeme všetky jadrové výrobné zariadenia v oblasti Jongbjonu za prítomnosti amerických expertov,“ citovala ministra zahraničných vecí KĽDR agentúra AFP.

Trump na tlačovej konferencii v Hanoji predtým vyhlásil, že problémovým bodom na dvojdňovom summite  boli americké sankcie. Severná Kórea podľa šéfa Bieleho domu požadovala, aby zrušil všetky sankcie voči tejto krajine výmenou za čiastočnú denuklearizáciu, ale nebol to ochotný urobiť. „Niekedy musíte odísť,“ povedal o predčasnom ukončení summitu s Kimom, ktorý ho však ubezpečil, že Severná Kórea naďalej nebude vykonávať jadrové a raketové skúšky.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule