Jednou vetou

Singapurský summit predstavuje pre Pchjongjang logistickú výzvu

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Júnová cesta severokórejského vodcu Kim Čong-una do Singapuru na summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom predstavuje pre KĽDR logistické výzvy, v rámci ktorých bude musieť Pchjongjang použiť lietadlo sovietskej výroby a vyriešiť prepravu Kimovej limuzíny aj desiatok členov štábu.

Singapur bol ako miesto tohto historicky prvého summitu úradujúceho prezidenta USA a severokórejského vodcu vybraný z veľkej miery aj preto, že poskytuje prijateľný letový čas a vzdialenosť z Pchjongjangu. Zároveň je tento mestský štát pre obe strany vhodný pre svoju politickú neutralitu, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

Kim absolvoval od roku 2011, keď sa ujal moci, iba jedinú známu cestu do zahraničia lietadlom – začiatkom tohto týždňa navštívil čínske mesto Ta-lien, kde rokoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Vodca tam letel svojím osobným Iljušinom Il-62, ktoré sprevádzalo nákladné lietadlo prepravujúce jeho limuzínu, tvrdia miestne zdroje.

Historické stretnutie Trumpa s Kimom sa uskutoční v júni

Keďže Singapur delí od Pchjongjangu 4700 kilometrov, pre dolet Il-62 nepredstavuje táto destinácia žiadnu prekážku; stroj má maximálny dolet 10.000 kilometrov. Sprievodné nákladné lietadlo Iljušin Il-76 však nedokáže pri plne naloženom stave preletieť bez dotankovania viac než 3000 kilometrov.

Z tohto dôvodu sa bude musieť pravdepodobne zastaviť na území spriateleného štátu, zrejme vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj, analyzuje Reuters. Toto lietadlo má však určité bezpečnostné problémy – pri poslednom incidente Il-76 alžírskych vzdušných síl zahynulo v apríli 257 osôb, keď sa krátko po štarte zrútilo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia