Jednou vetou

KĽDR treba garantovať zvrchovanosť a nedotknuteľnosť, tvrdí Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: TASR

Pre Rusko je mimoriadne dôležité zmierniť napätie v súvislosti so Severnou Kóreou, ktorej by mala byť garantovaná zvrchovanosť. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimír Putin.

Podľa Putina by dohoda o „úplnom jadrovom odzbrojení KĽDR“ mala zahŕňať aj „garancie jej zvrchovanosti a nedotknuteľnosti“, informovala agentúra AP.

„Ak sa nebudete správať agresívne a nebudete zatláčať Severnú Kóreu do kúta, želaný výsledok sa dostaví skôr než by mnohí očakávali a za nižšiu cenu,“ uviedol Putin.

Prečítajte si viac: Putin odmieta, že za zostrelením malajzijského lietadla je Rusko

Putin poukázal na skutočnosť, že Severná Kórea zdieľa hranicu s Ruskom. Aj preto je pre Rusko „mimoriadne dôležité“ nájsť riešenie, najmä keď súčasná „situácia je na pokraji vojny“.

Putinove vyjadrenia prišli po tom, čo americký prezident Donald Trump informoval, že Washington rokuje s KĽDR o znovuobnovení plánu zorganizovať jeho stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Summit naplánovaný na 12. júna v Singapure pôvodne zrušil samotný Trump, podľa ktorého by takéto podujatie nebolo vhodné vzhľadom na najnovšie postoje KĽDR, ktoré sú plné „obrovského hnevu a otvoreného nepriateľstva“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia