Jednou vetou

KĽDR zatvorí svoj jadrový testovací areál

Juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR

Severná Kórea zatvorí v máji svoj jadrový testovací areál a zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu juhokórejského prezidenta.

Podľa neho severokórejský vodca Kim Čong-un na piatkovom stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom povedal, že „v máji uzavrie jadrový testovací areál“.

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa v piatok stretli v pohraničnej dedine Pchanmundžom, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

Čo sa týka časového pásma, Severná Kórea si ho posunula o 30 minút dozadu, poznamenala BBC.

Severná Kórea ustanovila nové časové pásmo 15. augusta 2015 – v deň 70. výročia oslobodenia Kórey od japonskej nadvlády a ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii.

Severná Kórea, Južná Kórea a Japonsko používali rovnaký čas od japonskej nadvlády nad ešte jednotnou Kóreou, ktorá trvala od roku 1910 do roku 1945.

Používanie pchjongjanského času znamená skoncovanie s dedičstvom japonskej koloniálnej éry, uviedla v auguste 2015 severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia