Jednou vetou

Klimatický protest na hodinu zastavili „žlté vesty“; 70 zatknutých

Protestujúci z hnutia takzvaných žltých viest pred policajtami počas demonštrácie 31. marca 2019 v Bruseli.

foto: TASR/AP

Približne 15.000 ľudí pochodovalo v nedeľu v Belgicku a žiadalo činy na zastavenie klimatickej zmeny, ale demonštráciu v hlavnom meste Brusel prekazili protestujúci z hnutia takzvaných žltých viest, ktorí sa zišli v tom istom čase. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Stovky Ukrajincov žijúcich v SR volili ukrajinského prezidenta na veľvyslanectve

Sprievod okolo 8000 protestujúcich proti zmene klímy v Bruseli sa musel asi na hodinu zastaviť, pretože mnoho protestujúcich „žltých viest“ hádzalo predmety a poškodzovalo výklady obchodov na dôležitej triede Rue de la Loi, ktorá vedie cez centrum metropoly. Polícia zatkla približne 70 ľudí, napísala belgická tlačová agentúra Belga.

Ďalší klimatický protest s odhadovaným počtom 7000 účastníkov vo východobelgickom meste Liege prebehol pokojne, uviedla polícia.

Klimatickí aktivisti podnikli v Belgicku za posledných niekoľko mesiacov sériu protestov. Aj tamojší študenti pravidelne každý štvrtok protestujú, podobne ako protestujúci proti klimatickej zmene v ďalších mestách po celom svete v rámci hnutia „Piatky za budúcnosť“ (Fridays for the Future).

Masová demonštrácia v Madride upozornila na vyľudňovanie vidieka

Hnutie žltých viest vzniklo v roku 2018 pôvodne vo Francúzsku, ale rozšírilo sa aj do Belgicka a Holandska. Toto hnutie protestuje proti sociálnej nerovnosti a často sa dostáva do zrážok s políciou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia