Jednou vetou

Koaličné rokovania v Berlíne opäť predĺžili

Líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Foto: TASR/AP

Predstavitelia nemeckých strán únie CDU/CSU a sociálnych demokratov z SPD pre pretrvávajúce hlboké rozpory v otázkach trhu práce, zdravotníctva a zahraničnej politiky opätovne predĺžili koaličné rokovania v Berlíne.

Podľa informácií, ktoré zo straníckych kruhov získala agentúra DPA, strany únie CDU/CSU dali partnerom z SPD v pondelok jasne najavo, že nedokážu v plnej miere vyhovieť ich želaniam v spomínaných oblastiach. Preto by sa v rozhovoroch malo pokračovať.
V oblasti trhu práce sa zainteresovaní nedohodli zatiaľ na volaní SPD po výraznom obmedzení odborne nezdôvodneného časového ohraničenia pracovného pomeru, v sfére zdravotníctva je pretrvávajúcim jablkom sváru systém zdravotného poistenia, ktorý podľa názoru SPD uprednostňuje súkromných pacientov a delí spoločnosť na dve triedy.

V zahraničnopolitickej sfére zastávajú potenciálni koaliční partneri odlišné názory predovšetkým na vývoz zbraní. V utorok tak znalci pomerov očakávajú v Berlíne dlho pokračujúce rokovania, a nie predpoludňajšie predbežné signovanie koaličnej dohody, ako to predpokladal pôvodný harmonogram.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi