Jednou vetou

Kolumbia požiadala medzinárodné spoločenstvo o pomoc s venezuelskými migrantmi

Bolívijskí vojaci lojálni venezuelskému prezidentovi Nicoláovi Madurovi používajú vodné delo počas zrážok s odporcami venezuelského prezidenta Nicolása Madura neďaleko vojenskej základne La Carlota v Caracase 30. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Kolumbijský minister zahraničných vecí Carlos Holmes Trujillo v utorok vyzval medzinárodné spoločenstvo k väčšej spolupráci pri pomoci Venezuelčanom, ktorí z dôvodu krízy vo svojej krajine emigrujú do rôznych krajín v oblasti strednej Ameriky. Informovala o tom agentúra DPA.

„V súčasnosti sa v našej krajine nachádza 1.296.552 Venezuelčanov, čo je najväčšia skupina migrantov v cudzej krajine hneď za Sýrčanmi, ktorí sú v Turecku,“ povedal Trujillo a dodal, že ak sa humanitárna situácia vo Venezuele bude aj naďalej zhoršovať, „príliv migrantov bude naďalej narastať“.

Venezuelčania utekajúci pred krízou si zaslúžia štatút utečenca, tvrdí UNHCR

Trujillo medzinárodné spoločenstvo vyzval na „rozsiahlejšiu mobilizáciu“, viac solidarity, politických krokov a viac sankcií na vytvorenie podmienok pre pád vlády venezuelského prezidenta Nicolása Madura.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v decembri minulého roka informovali, že počet venezuelských utečencov a migrantov v krajinách Latinskej Ameriky sa do konca roka 2019 zvýši z 3,3 milióna na 5,4 milióna.

Maduro oslavoval výročie sporných volieb

Prezident Maduro zvíťazil vo vlaňajších voľbách so ziskom 68 percent, hlasovanie však vtedy bojkotovala väčšina venezuelskej opozície. V juhoamerickej krajine panuje vážna ekonomická i politická kríza a milióny jej obyvateľov odišli do zahraničia.

Desiatky krajín vrátane USA uznali lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa za dočasného prezidenta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia