Jednou vetou

Kolumbijský generálny prokurátor chce obchodníkom s drogami vypínať elektrinu

Ilustračné foto

foto: TASR

Kolumbijský generálny prokurátor Néstor Humberto Martínez má v úmysle použiť nezvyčajné opatrenia oproti vplyvným zločineckým syndikátom v tejto juhoamerickej krajine, aby im prekazil obchodovanie s drogami.

Chcete dostávať pravidelne novinky a najčítanejšie témy za posledný týždeň? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

V oblastiach známych produkciou drog navrhuje zaviesť štátnu kontrolu nad zásobovaním elektrinou, benzínom či cementom, informovala v piatok tlačová agentúra DPA. „Tam, kde pestujú drogy, by sme im mali vypínať prúd,“ citovala vyjadrenie Martíneza vo vysielaní rozhlasovej stanice Caracol.

V nemeckom Oldenburgu odhalili medzinárodnú skupinu priekupníkov s drogami

Prokurátor poukázal napríklad na situáciu v departmáne Cauca na juhozápade Kolumbie, kde zločinecké syndikáty prevádzkujú veľké skleníky na pestovanie marihuany, pričom využívajú umelé osvetlenie. „Ak nebudú mať energiu, bude s pestovaním koniec,“ myslí si Martínez.

Štátne úrady by mali kontrolovať aj dodávky benzínu a cementu, čo je materiál potrebný na výrobu čistého kokaínu z listov koky v laboratóriách.

Polícia obvinila pre drogy 26-ročného Michalovčana, hrozia mu dva roky vo väzení

Kolumbia je celosvetovo najväčším producentom kokaínu. Podľa údajov OSN sa rozloha pôdy využívanej na pestovanie koky vlani zvýšila na rekordných 171.000 hektárov, čo je o 17 percent viac než v predošlom roku. Takáto plocha postačuje na vypestovanie 1400 ton kokaínu, ktorý by mal na miestnom trhu hodnotu dosahujúcu v prepočte 2,3 miliardy eur.

Väčšina koky sa pestuje v oblastiach hraničiacich s Ekvádorom a Venezuelou. Mierová dohoda uzavretá v roku 2016 medzi kolumbijskou vládou a povstaleckým hnutím Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktoré sa podieľalo na obchodovaní s drogami, predpokladala zníženie výroby kokaínu v tejto juhoamerickej krajine, avšak opak je pravdou.

Manželka starostu Dúbravky si poriadne zavarila. Škandál, ktorý nemá obdobu

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia