KOMENTÁR: Donald Trump a Kim Čong-un akoby súperili o titul blázon roka

Rituál mieru. Americký prezident Donald Trump a severokoréjský vodca Kim Čong-un zaujali aj šamanov z Peru

Foto: TASR/AP

Rusko údajne porazilo Islamský štát. Donald Trump obnovil nepokoje ohľadom večného Jeruzalema, ktoré vyhlásil hlavným mestom Izraela. Severokórejský vodca Kim Čong-un si s americkým prezidentom odkazovali, kto je väčší blázon. Niekedy to vyzeralo tak, že o tento titul súperia.

 

Príchodom Donalda Trumpa do Bieleho domu sa zo Spojených štátov stal pomerne nespoľahlivý a nepredvídateľný partner. Dlhotrvajúce rokovania o zmene klímy, ktoré sa zdali byť ukončené, napokon aj ukončené boli, keďže Trump odstúpil od klimatickej dohody.

Spolu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom si vymieňali názory, kto je väčší blázon. Je pravdou, že Spojené štáty v priebehu roka nikoho neohrozovali balistickými strelami ako Severná Kórea, ale Trumpove výroky a činy sa často rovnajú balistickej strele, ktorej následky nepozná ani on sám.

Jeruzalem hlavným mestom Izraela

Dá sa povedať, že tesne pred koncom roka narušil mierové rokovania Blízkeho východu, keď vyhlásil Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Ukončením klimatickej dohody zneistil všetky predpovede, ktoré mala táto dohoda naplniť.

Prvé víťazstvo na domácej americkej pôde zaznamenal tiež koncom roka, keďže Trumpova daňová reforma prešla Senátom, a tak splnil jeden sľub zo svojej volebnej kampane. Okrem iných výrokov stihol Trump pohroziť zmenením systému financovania NATO, do ktorého investuje najmä jeho krajina. Na rozdiel od predchodcov sa snaží udržiavať dobré vzťahy s Ruskom.

Po celý rok prebiehali boje proti Islamskému štátu, ktorý, hoci je už takmer pokorený, má stále svojich osamelých vlkov hroziacich teroristickým útokom. Putin sa chváli ofenzívou v Sýrií, ktorá nemá u zvyšku sveta pochopenie.

Zásah Ruska do volieb v USA stále aktuálny

Na prvý pohľad môžu vzťahy týchto dvoch krajín pripomínať zlepšenie oproti minulým rokom, ale predsa len to tak nemusí byť. V roku 2017 muselo Rusko vymeniť svojich diplomatov v USA, pričom euroázijská krajina reagovala rovnakým spôsobom a tak aj diplomacia Spojených štátov prešla malou personálnou obmenou.

Okrem toho sa v Spojených štátoch aj naďalej rieši vplyv Ruska na americké prezidentské voľby. Neustále vypočúvania a nové fakty sú už takmer na každodennom poriadku. Na istotu však vieme, že Rusko s Putinom akékoľvek zásahy do volieb odmietajú, aj keď sa z Ameriky ozývajú hlasy o konšpiračných príspevkoch na sociálnych sieťach, ktorými mali Rusi ovplyvňovať verejnú mienku.

Zajtra sa dočítate o hlavnom politickom dianí v roku 2017 v Európe.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie