Jednou vetou

Komisár OSN kritizoval Izrael za neprimerané používanie sily voči Palestínčanom

Zajd Raad al-Husajn

foto: TASR/AP

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn vyzval v piatok Izrael, aby zastavil neprimerané používanie sily voči Palestínčanom, ktorí organizujú každotýždenné hromadné protesty na hranici medzi pásmom Gazy a Izraelom.

Ako upozornila agentúra AP, Zajdova výzva prichádza pred v poradí piatym piatkovým protestom Palestínčanov pri hranici s Izraelom. Cieľom protestov je prelomenie pozemnej, námornej a vzdušnej blokády pásma Gazy, v ktorom vládne islamistické militantné hnutie Hamas.

„Strata na životoch je žalostná a šokujúci počet tých, ktorí utrpeli zranenia pri paľbe ostrými nábojmi, len potvrdzuje tušenie, že proti demonštrantom – nie raz, nie dvakrát, ale opakovane – bola použitá nadmerná sila,“ uviedol Zajd.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí sa podľa agentúry Reuters k stanovisku komisára OSN zatiaľ nevyjadrilo.
Zrážky medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými bezpečnostnými silami na hranici medzi Izraelom a pásmom Gazy si od marca vyžiadali životy 35 Palestínčanov a vyše 1500 zranených.

Hnutie Hamas už niekoľko rokov ovláda pásmo Gazy a je organizátorom prebiehajúcich protestov v pohraničnom pásme.

Vyvrcholením týchto masových zhromaždení bude 15. mája pochod ako spomienka na Deň vzniku Izraela, ktorý Palestínčania označujú výrazom „nakba“ a vo svojej komunite ho vnímajú ako katastrofu či pohromu, pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

Prevažná väčšina spomedzi dvoch miliónov ľudí žijúcich v pásme Gazy sú práve potomkovia tých Palestínčanov, ktorí utiekli alebo boli vyhnaní zo svojich domovov po tom, ako vznikol moderný Izrael.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia