Jednou vetou

Komisárka OSN odsúdila hromadné popravy v Saudskej Arábii

Michelle Bacheletová

foto: TASR

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová v stredu odsúdila utorňajšie hromadné popravy 37 osôb v Saudskej Arábii a zdôraznila, že odsúdeným pravdepodobne nebol zaistený spravodlivý súdny proces. Informovala o tom agentúra AFP.

V Saudskej Arábii popravili v utorok 37 ľudí odsúdených za teroristické trestné činy. Hromadné popravy prebehli v saudskoarabskej metropole Rijád, v mestách Mekka a Medina a v ďalších oblastiach Saudskej Arábie.

„Dôrazne odsudzujem včerajšie šokujúce hromadné popravy v šiestich mestách v Saudskej Arábii, ktoré boli vykonané aj napriek hlbokému znepokojeniu, ktoré (vopred) vyjadrili pozorovatelia OSN, Výbor OSN pre práva dieťaťa a ďalší,“ uviedla Bacheletová vo vyhlásení.

Úrad Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva ďalej vyjadril znepokojenie nad „absenciou spravodlivého súdneho procesu i nad správami, že priznania (popravených osôb) boli získané prostredníctvom mučenia.“

Putin podpísal dekrét o pasoch pre ľudí v Donbase

Najmenej traja z popravených boli maloletí, čo je podľa Bacheletovej „zvlášť odpudivé“. Komisárka Saudskú Arábiu vyzvala, aby okamžite prehodnotila svoju legislatívu v oblasti boja proti terorizmu a novelizovala zákon, aby vyslovene zakazoval uvalenie trestu smrti na maloletých.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International uviedla, že väčšinu popravených tvorili šiitskí muži odsúdení v zinscenovaných procesoch, ktoré boli v rozpore s medzinárodnými normami a s obžalobou založenou na priznaniach vynútených prostredníctvom mučenia.

V prevažne sunnitskej Saudskej Arábii bolo od začiatku tohto roka popravených už najmenej 100 ľudí, uvádza saudskoarabská tlačová agentúra SPA.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď