Jednou vetou

Komisárka OSN odsúdila hromadné popravy v Saudskej Arábii

Michelle Bacheletová

foto: TASR

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová v stredu odsúdila utorňajšie hromadné popravy 37 osôb v Saudskej Arábii a zdôraznila, že odsúdeným pravdepodobne nebol zaistený spravodlivý súdny proces. Informovala o tom agentúra AFP.

V Saudskej Arábii popravili v utorok 37 ľudí odsúdených za teroristické trestné činy. Hromadné popravy prebehli v saudskoarabskej metropole Rijád, v mestách Mekka a Medina a v ďalších oblastiach Saudskej Arábie.

„Dôrazne odsudzujem včerajšie šokujúce hromadné popravy v šiestich mestách v Saudskej Arábii, ktoré boli vykonané aj napriek hlbokému znepokojeniu, ktoré (vopred) vyjadrili pozorovatelia OSN, Výbor OSN pre práva dieťaťa a ďalší,“ uviedla Bacheletová vo vyhlásení.

Úrad Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva ďalej vyjadril znepokojenie nad „absenciou spravodlivého súdneho procesu i nad správami, že priznania (popravených osôb) boli získané prostredníctvom mučenia.“

Putin podpísal dekrét o pasoch pre ľudí v Donbase

Najmenej traja z popravených boli maloletí, čo je podľa Bacheletovej „zvlášť odpudivé“. Komisárka Saudskú Arábiu vyzvala, aby okamžite prehodnotila svoju legislatívu v oblasti boja proti terorizmu a novelizovala zákon, aby vyslovene zakazoval uvalenie trestu smrti na maloletých.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International uviedla, že väčšinu popravených tvorili šiitskí muži odsúdení v zinscenovaných procesoch, ktoré boli v rozpore s medzinárodnými normami a s obžalobou založenou na priznaniach vynútených prostredníctvom mučenia.

V prevažne sunnitskej Saudskej Arábii bolo od začiatku tohto roka popravených už najmenej 100 ľudí, uvádza saudskoarabská tlačová agentúra SPA.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus