Jednou vetou

Komisia na prípravu sýrskej ústavy je takmer pripravená, vyhlásil Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyhlásil, že zloženie komisie na prípravu novej ústavy pre Sýriu je takmer úplné, keď skoro všetci jej členovia sú už odsúhlasení.

Lavrovovo vyhlásenie prišlo po tom, ako sa súperiace strany v Sýrii a sprostredkovatelia minulý mesiac nedohodli na zostavení komisie, ktorá sa pokladá za kľúčovú pre ukončenie sedem rokov trvajúcej sýrskej občianskej vojny, pripomína agentúra AP.

Do škôl sa stále nevrátili milióny sýrskych detí, uvádza UNICEF

Minister Lavrov povedal ruským tlačovým agentúram, že zoznam členov komisie „je takmer pripravený“. Očakáva, že komisia sa zíde už začiatkom budúceho roka.

Zhoda sa už dosiahla na 50-člennej vládnej delegácii a počtom porovnateľnej delegácii z opozície, ktorá bude súčasťou komisie. Sporná je 50-členná delegácia sýrskych expertov, zástupcov občianskej spoločnosti, nezávislých a kmeňových vodcov.

Ozbrojený konflikt v Sýrii si vyžiadal viac ako 360.000 obetí. V jeho dôsledku svoje domovy opustili milióny ľudí. Časť z nich sa presídlila v rámci krajiny, ďalšie tisíce krajinu opustili a žijú v cudzine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia