Jednou vetou

Komisia v Izraeli zverejnila konečné no neoficiálne výsledky, Likud má väčšinu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Pravicová strana Likud Benjamina Netanjahua vyhrala utorkové predčasné parlamentné voľby v Izraeli, informuje agentúra AP s odvolaním sa na konečné výsledky sčítania všetkých odovzdaných hlasov.

Podľa štátnej volebnej komisie získala strana Likud 36 mandátov v 120-člennom parlamente, pričom centristická aliancia Modrá a Biela bude mať 35 mandátov.

Netanjahuov hlavný súper Benny Ganc uznal volebnú porážku

Konečné volebné výsledky tak naznačujú, že Natanjahu bude opäť poverený zostavením vlády, nakoľko Likud a blok jeho spojencov z nacionalistických a náboženských strán budú mať spoločne v Knesete 65-55 väčšinu.

Nacionalistická strana Nová pravica, ktorú založil minister školstva Naftali Bennett a ministerka spravodlivosti Ajelet Šakedová sa podľa konečných výsledkov nedostala do parlamentu.

Predseda ústrednej volebnej komisie Hanan Melzer upozornil, že aj keď boli zrátané všetky hlasy, výsledky stále nie sú oficiálne. Overené konečné výsledky komisia odovzdá prezidentovi budúcu stredu.

Bolsonaro zablahoželal Netanjahuovi k volebnému víťazstvu

Nová pravica, ktorej chýbalo len niekoľko stoviek hlasov na vstup do parlamentu, už avizovala, že výsledky napadne na súde.

Netanjahu, ktorý je vo funkcii viac než 10 rokov, je najdlhšie pôsobiacim izraelským premiérom v histórii štátu. Jedným z hlavných faktorov, ktoré mu uľahčili cestu k víťazstvu bola i rekordne nízka účasť voličov z radov izraelských Arabov – menej než 50 percent, píše agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia