Jednou vetou

Komunisti podporia menšinovú vládu ČR, ak akceptuje ich priority

Predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip

foto: TASR

Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) je ochotná zvážiť toleranciu menšinovej vlády hnutia ANO so sociálnymi demokratmi. Takýto postoj však podmieňuje požiadavkou, aby sa do programového vyhlásenia nového koaličného kabinetu dostalo jej sedem priorít.

Uvádza sa to v uznesení, ktoré na piatkovom dopoludňajšom rokovaní prijal výkonný výbor KSČM, informoval spravodajský server Novinky.cz. „Ak bude programové vyhlásenie vlády obsahovať sedem základných požiadaviek, je KSČM ochotná zvážiť toleranciu menšinovej vlády zloženej z hnutia ANO a ČSSD,“ píše sa v prijatom uznesení.

Spomínané programové priority by mala vláda okrem toho aktívne presadzovať a príslušné legislatívne návrhy predložiť parlamentu najneskôr šesť mesiacov pred koncom volebného obdobia. Ak sa tak nestane, je KSČM pripravená vyvolať dohodovacie konanie, hlasovanie o nedôvere vláde, alebo dokonca predčasné voľby.

Video: Koniec spodnej bielizne v politike, povedal Zeman a spálil červené trenírky

Podľa svojho predsedu Vojtěcha Filipa si tiež komunisti vyhradzujú právo nepodporovať „tie veci, ktoré nebudú súčasťou ich priorít“.

Medzi sedem programových priorít KSČM patrí zdanenie cirkevných reštitúcií, zvyšovanie minimálnej mzdy, valorizácia dôchodkov, ochrana prírodných zdrojov, posilnenie verejného sektora vo vodnom hospodárstve, zamedzenie nárastu cien bývania a podpora obecných bytov a zaistenie dostupnej zdravotnej starostlivosti.

Babiš je najdôveryhodnejším aj 3. najmenej dôveryhodným politikom

KSČM tiež požaduje záruky, že bude prijatý zákon o obecnom referende a nebude sa zvyšovať počet českých vojakov v zahraničných misiách. Komunisti výmenou za podporu vlády chcú i viaceré posty vo vedení štátnych a pološtátnych firiem.

Vedenie KSČM sa stretlo po zverejnení neoficiálnych výsledkov vnútrostraníckeho referenda v ČSSD, podľa ktorých vstup do vlády s ANO podporila väčšina sociálnych demokratov. V rámci KSČM bude mať konečné slovo vo veci podpory novej vlády ústredný výkonný výbor, ktorý sa zíde 30. júna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia