Komunistický kandidát Grudinin uznal Putinovo víťazstvo vo voľbách

Prezidentský kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie a riaditeľ roľníckeho družstva Pavel Grudinin počas tlačovej konferencie v Moskve 19. marca 2018

foto: TASR/AP

Kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie Pavel Grudinin v pondelok uznal víťazstvo Vladimira Putina v nedeľných prezidentských voľbách v Rusku. Samotný Grudinin skončil so ziskom 11,8 percenta na druhom mieste.

Na tlačovej konferencii v Moskve Grudinin podľa agentúry Interfax označil voľby za „špinavé“ a deklaroval, že nezodpovedali svetovým štandardom. Toto jeho negatívne hodnotenie podľa jeho slov súvisí s konaním úradníkov, úradov, ale aj médií počas predvolebnej kampane.

Putin smeruje k silnému mandátu; anulovali výsledky v meste Ľubercy

Grudinin už v nedeľu označil predvolebnú kampaň pred prezidentskými voľbami v Rusku za „najšpinavšiu v postsovietskom priestore v súčasnom období“.

Ústredná volebná komisia po spracovaní 99,84 percenta odovzdaných protokolov v pondelok informovala, že kandidatúru Vladimira Putina podporilo 76,66 percenta voličov. Na druhom mieste podľa predbežných výsledkov skončil Grudinin (11,90%) a tretiu priečku obsadil Vladimir Žirinovskij (5,66%). Xenija Sobčaková skončila na štvrtom mieste s 1,67 percentami hlasov. Grigorij Javlinskij obsadil piate miesto s 1,04 percentami hlasov. Menej ako jedno percento voličov hlasovalo za Borisa Titova (0,76%), Maxima Surajkina (0,68%) a Sergeja Baburina (0,65%).

Môže vás zaujímať

Žena prišla pri útoku žraloka vo Francúzskej Polynézii o obe ruky