Jednou vetou

Konevovu sochu premiestnia; na jej mieste bude pamätník oslobodenia Prahy

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Zastupiteľstvo Prahy 6 rozhodlo vo štvrtok o nahradení sochy sovietskeho maršala Koneva pomníkom oslobodenia Prahy, na ktorého návrh radnica vypíše otvorenú výtvarnú súťaž. Pre Konevov pomník sa bude hľadať iné dôstojné miesto, informovala na svojej stránke spravodajská televízia ČT24.

FOTO: Premiér inicioval pracovnú skupinu pre výbuchy na Severnom Cypre

Zastupiteľstvo Prahy 6 rokovalo 3,5 hodiny o budúcnosti solchy sovietskeho maršala Ivana Stepanoviča Koneva, ktorá stojí na námestí Interbrigády. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval na nahradenie sochy pomníkom bojovníkov proti nacizmu, opoziční Piráti navrhli vypísanie referenda. Návrh Pirátov poslanci neschválili.

Na schôdzi zastupiteľstva vystúpili aj odporcovia sťahovania Konevovej sochy vrátane niektorých poslancov, ďalší sa zišli na proteste pred budovou zastupiteľstva.

Okolo Konevovej sochy dlhodobo panujú kontroverzie a už v minulosti vznikla iniciatíva na jej odstránenie. Pomník sa opakovane stáva terčom vandalov.

Naposledy sa tak stalo koncom augusta, zrejme v súvislosti s výročím udalostí z augusta 1968. Na pomníku sa vtedy objavil nápis Nie krvavému maršalovi! Nezabudneme“.

Vyše polovica ľudí v Nemecku si myslí, že demokracia v krajine je ohrozená

Na podstavci bola rozliata červená farba a tiež letopočty 45, 56, 61 a 68 odkazujúce na Konevovu účasť na oslobodzovaní Prahy, potlačení protestov v Maďarsku, výstavbe Berlínskeho múru a invázii vojsk krajín Varšavskej zmluvy do Československa.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi