Jednou vetou

Konvoj 30 áut evakuoval civilistov z obliehanej sýrskej dediny pod kontrolou IS

Ilustračné foto

TASR/AP

Takmer 30 nákladných vozidiel s mužmi, ženami a deťmi opustilo v piatok posledné územie ovládané Islamským štátom (IS) vo východnej Sýrii. Informovali o tom spravodajcovia agentúry AFP.

Vozidlá v rámci tejto druhej najväčšej evakuácie za posledné dni prevážali najmä ženy a deti. Evakuáciu zabezpečovali Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), ktoré sa snažia už viac ako týždeň dobyť túto enklávu.

Bojovníci Islamského štátu sa pomaly presúvajú zo Sýrie do Iraku

SDF považujú oddelenie civilistov v obkľúčenej enkláve Baghúz od zostávajúcich džihádistov za rozhodujúci krok k ovládnutiu celej oblasti.

Približne 300 militantov z IS sa nachádza v obliehanom stanovom tábore v Baghúze spolu so stovkami civilistov, medzi ktorými sú zrejme väčšinou ich rodinní príslušníci.

Američania si nechajú v Sýrii približne 200 vojakov, oznámil Biely dom

Hovorca SDF Mustafá Bálí uviedol, že koaličné sily v piatok uskutočnili nálety a došlo aj k občasným bojom, čo by malo prinútiť militantov, aby umožnili civilistom odísť. „Vojenský zásah je potrebný, aby sa podarila evakuácia,“ dodal.

Prítomnosť civilistov v Baghúze a možno aj popredných členov IS odďaľuje očakávanú porážku tento militantnej skupiny, uvádza agentúra AP.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba