Jednou vetou

Konzervatívny blok hľadá pre CDU lídra so schopnosťou spájať ľudí

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Nemecký vládny konzervatívny blok hľadá "niekoho s mainstreamovou príťažlivosťou" ako lídra pre najsilnejšiu politickú strany v krajine, Kresťanskodemokratickú úniu (CDU), uviedla agentúra DPA.

„Hľadáme niekoho so značnou schopnosťou spájať ľudí,“ povedal poslanec Christian Haase (CDU), ktorý zastupuje koalíciu CDU a jej sesterskej Kresťanskej sociálnej únie (CSU) na miestnej úrovni.

„Mladí i starí, ženy aj muži, všetky spoločenské skupiny musia byť schopné nájsť u nás politický domov,“ vyhlásil.
V nedeľu sa uskutoční stranícka konferencia CDU, ktorá sa bude zaoberať otázkou vedenia strany.

Konvoj s humanitárnou pomocou OSN dorazil do utečeneckého tábora v Sýrii

Politickú scénu v Nemecku tento týždeň rozvírilo oznámenie Angely Merkelovej, ktorá avizovala, že v decembri plánuje odstúpiť z funkcie predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Oznámila tiež, že sa už nebude uchádzať o post kancelárky, keď sa jej v roku 2021 skončí súčasné funkčné obdobie.

Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa pre televízne spoločnosti RTL a n-tv zverejneného v sobotu Merkelovej oznámenie, že odstupuje z funkcie lídra strany, nemalo žiadny vplyv na preferencie respondentov ohľadom Merkelovej ako kancelárky, ktorá je v priamom porovnaní ďaleko pred dvoma potenciálnymi kandidátmi sociálnych demokratov.

Prieskum ďalej ukázal, že sympatie voličov k CDU sa oproti predchádzajúcemu týždňu skoro vôbec nezmenili. Vzrástli len o 1 percentuálny bod a dosiahli 27 percent.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia