Jednou vetou

Konzervatívny poslanec vyjadril pre dohodu o brexite nedôveru Mayovej

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britský poslanec Jacob Rees-Mogg, ktorý je vo vládnucej Konzervatívnej strane vplyvným zástancom tvrdej línie pri brexite, vyjadril vo štvrtok nedôveru premiérke Therese Mayovej.

List s vyjadrením nedôvery premiérke zaslal Grahamovi Bradymu, predsedovi frakcie Konzervatívnej strany v dolnej komore britského parlamentu, tzv. Výboru 1922, ktorý má okrem iného na starosti výber lídra konzervatívcov.

Pre takýto krok sa Rees-Mogg podľa agentúry AFP rozhodol po štvrtkovom búrlivom zasadnutí britského parlamentu, na ktorom Mayová obhajovala svoj návrh dohody o brexite.

Väčšina Čechov verí, že Babiš bráni svojim deťom vypovedať v kauze Čapí hnízdo

„Bohužiaľ, návrh dohody o vystúpení (z EÚ), ktorý bol dnes predložený parlamentu, sa ukázal byť horší, než sa očakávalo a nedokáže naplniť sľuby, ktoré boli dané krajine,“ napísal Rees-Mogg v liste.

„Takže, tu je v súlade s príslušnými pravidlami a postupmi… formálny list o vyjadrení nedôvery lídrovi strany,“ pokračoval.

Podobné listy s vyjadrením svojej nedôvery voči Mayovej adresovalo výboru už niekoľko ďalších konzervatívnych poslancov.

Obzvlášť zaujímavým bol však podľa AFP Rees-Mogg, keďže práve on má veľký vplyv medzi probrexitovo orientovanými konzervatívnymi poslancami.

Na základe pravidiel Konzervatívnej strany sa musia konať voľby nového straníckeho lídra, ak vyjadrenie nedôvery súčasnému podporí 15 percent konzervatívnych poslancov, čo by bolo momentálne 48.

Amriho kontaktnú osobu odsúdili v Ríme na štyri roky väzenia

Nik okrem Bradyho, šéfa Výboru 1922, doposiaľ nevie, koľko takýchto listov dosiaľ výbor dostal, podľa AFP sa však špekuluje, že by sa ich počet už pomaly mohol blížiť k potrebnej hodnote.

Samotný Rees-Mogg ešte v stredu na margo avizovanej dohody uviedol, že predstavuje ohrozenie integrity Spojeného kráľovstva, bráni Británii, aby uzatvárala dohody o voľnom obchode so zvyškom sveta, a krajina sa vďaka nej ocitne v permanentnom područí Bruselu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia