Jednou vetou

Koronavírus dostane do chudoby až toľkoto ľudí na celom svete

Generálny tajomník OSN António Guterres

autorská koláž hlavne.sk, Foto: TASR/archív

Išlo by pritom o prvý prípad globálneho nárastu chudoby za posledných 30 rokov.

Ekonomické dôsledky nového koronavírusu by mohli zvýšiť počet chudobných ľudí na svete o pol miliardy. Vyplýva to zo štúdie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa zamerala na finančné a ľudské dopady pandémie. Išlo by pritom o prvý prípad globálneho nárastu chudoby za posledných 30 rokov, vyplýva zo správy.

Zistenia prichádzajú pred budúcotýždňovými kľúčovými stretnutiami zástupcov Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a ministrov financií skupiny najväčších ekonomík sveta G20. Štúdiu vypracovali experti z King’s College London a Australian National University (ANU). „Ekonomická kríza bude pravdepodobne ešte vážnejšia než zdravotná kríza,“ upozorňuje v tejto súvislosti Christopher Hoy z ANU.

Správa odhaduje celosvetový nárast počtu chudobných o 400 až 600 miliónov. Vírus tak môže ohroziť aj Cieľ udržateľného rozvoja stanovený OSN, ktorým je odstránenie chudoby do roku 2030.

V čase, keď sa pandémia skončí, by však mohla žiť v chudobe až polovica 7,8-miliardovej populácie sveta. Okolo 40 percent nových chudobných by sa mohlo vyskytovať vo východnej Ázii a Tichomorí a asi tretina v subsaharskej Afrike a južnej Ázii. Miliardy ľudí v chudobných krajinách totiž nemajú v ťažkých časoch žiadnu podporu v podobe štátnej pomoci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia