Jednou vetou

KORONAVÍRUS: Rakúsko zaviedlo kontrolu hraníc so Slovenskom

ilustračné

foto: Facebook Polícia SR

Kontrola bude podľa polície trvať do 27. apríla.

Rakúsko zaviedlo kontrolu hraníc so Slovenskom. Ako informuje Polícia SR na sociálnej sieti, kontrola bude trvať do 27. apríla, a to aj na rakúskych hraniciach s Českou republikou. Rakúska strana ich dnes zavádza postupne.

„Na územie Rakúska môžu vstupovať občania krajiny a osoby, ktoré tam majú pobyt. Pri vstupe sa musia preukázať potvrdením o negatívnom teste na Covid-19, ak ho nemajú, musia podstúpiť domácu 14-dňovú karanténu,“ uviedla polícia.

Výnimky platia pre tranzit cez Rakúsko, pričom sa bude musieť vodič písomne zaviazať na hraniciach, že cez krajinu iba prechádza, tiež pre takzvaných pendlerov a prepravu tovaru.

STATUS BOL AKTUALIZOVANÝInfo aj od Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 10. apríla 2020

 

Lekárske potvrdenie o zdravotnom stave, teda negatívnom teste, nesmie byť staršie ako štyri dni a môže byť v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku.

Občania Rakúska a osoby s pobytom v Rakúsku musia podpísať prehlásenie, že absolvujú povinnú domácu 14-dňovú karanténu. Pendleri sú povinní sa preukázať pracovnou zmluvou, bez obmedzenia vzdialenosti výkonu práce od hranice, nepotrebujú teda žiadne lekárske potvrdenie pri vstupe do Rakúska.

Pri tranzite cez územie Rakúska je potrebné čestné prehlásenie, plná nádrž či dokumenty o výkladke/nákladke v cieľovej krajine.

Výnimky platia aj pre osoby idúce do Rakúska s cieľom lekárskeho vyšetrenia, tie musia mať potvrdenie, vzor je dostupný na tejto adrese (VIAC TU) a tiež pre tých, ktorí v Rakúsku podliehajú povinnému zdravotnému poisteniu.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom