Jednou vetou

Kosovo: Srbskí poslanci sa zabarikádovali v parlamente na protest proti clám

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Poslanci zastupujúci srbskú menšinu v Kosove odmietli v nedeľu opustiť budovu kosovského parlamentu na protest proti vysokým clám, ktoré Priština uvalila na dovážané srbské tovary. Informovala o tom agentúra AP.

Desiati zákonodarcovia z Belehradom podporovanej strany Srbská kandidátka oznámili, že na protest proti novým clám zostanú zamknutí vo svojej parlamentnej kancelárií.

Svoje rozhorčenie chcú tlmočiť aj eurokomisárovi pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannesovi Hahnovi, ktorý má v pondelok pricestovať na návštevu Kosova.

Vallo zrejme bude mať väčšinu v zastupiteľstve, tvrdia poslanci

Kosovo uvalilo v novembri na všetky produkty a služby dovážané zo susedného Srbska stopercentné clo. Ide o odvetnú reakciu po tom, ako Belehrad prispel k neprijatiu Kosova do medzinárodnej policajnej organizácie Interpol.

Etnickí Srbi, ktorí žijú prevažne na severe Kosova, varovali, že nové clá ohrozujú naplnenie ich základných životných potrieb. Mnohé z nich totiž pokrýva práve dovoz zo susedného Srbska.

Porošenko vyzval Nemecko na posilnenie vojenskej prítomnosti v Čiernom mori

Zavedenie stopercentného cla na srbský import kritizovali Európska únia i Spojené štáty a vyzvali Kosovo na jeho zrušenie. Priština tvrdí, že opatrenie zostane v platnosti, až pokým Srbsko neuzná nezávislosť Kosova a neprestane brániť vstupu krajiny do medzinárodných organizácií.

Brusel považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia