Jednou vetou

Kosovskí poslanci schválili zákaz hazardných hier

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Kosovský parlament schválil úplný zákaz hazardných hier, ktorý má platiť celé desaťročie. Opatrenie bolo prijaté v reakcii na nedávne vraždy dvoch zamestnancov kasín, informovala v piatok agentúra AFP.

Poslanci odsúhlasili príslušný návrh zákona z dielne vlády vo štvrtok večer. Opatrenie má obmedziť zločinnosť a posilniť verejnú bezpečnosť v Kosove.

Britský parlament ani tretíkrát neschválil dohodu o brexite

„Nedovolíme, aby takéto podniky (prevádzkujúce hazard) boli miestami, kde sa darí zločinu,“ napísal na Facebooku kosovský premiér Ramush Haradinaj.

Parlament v Prištine už 22. marca schválil dočasné zatvorenie všetkých kasín a stávkových kancelárií. Na území Kosova sa nachádzalo asi 470 takýchto podnikov, polícia už väčšinu z nich ešte pred prijatím definitívneho zákazu uzavrela.

V prípade jednej z nedávnych vrážd zamestnancov kasín zatkli podozrivú osobu — miestneho policajta.

Obete prišli o život počas ozbrojených lúpeží v kasínach mestách Lipjan a Suhareka. Polícia následne vykonala razie v desiatkach herní, z ktorých mnohé boli prevádzkované bez úradného povolenia, píše kosovský spravodajský server Gazeta Express.

Vodcu polovojenskej organizácie odsúdili na osem mesiacov väzenia

Kosovská vláda ročne získava z hazardných hier a stávkovania približne 20 miliónov eur. Po tom, ako v susednom Albánsku v januári zatvorili všetky kasína a stávkové kancelárie, sa mnohé z nich presťahovali práve do susedného Kosova.

Medzi Kosovčanmi, ktorí zápasia s chudobou a vysokou nezamestnanosťou, sa mimoriadnej obľube teší najmä športové stávkovanie.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Počet nových prípadov koronavírusu sa pomaly znižuje