Jednou vetou

Kosovský prokurátor žiada zbaviť diplomatickej imunity ruského člena misie OSN

Príslušníci špeciálnej jednotky kosovskej polície hliadkujú v obci Cabra na severozápade Kosova 28. mája 2019.

foto: TASR/AP

Kosovský prokurátor vyrukoval v stredu s požiadavkou zbaviť diplomatickej imunity ruského diplomata Michaila Krasnoščekova, člena Misie OSN v Kosove (UNMIK). Podozrieva ho z toho, že bránil utorňajšej policajnej razii na Srbmi obývanom severe Kosova, informovala agentúra AFP.

UNMIK potvrdila, že Krasnoščekova nakrátko zadržali a so zraneniami skončil v nemocnici. Polícia tvrdí, že Krasnoščekova a ďalšieho člena UNMIK, miestneho občana, zadržali, keď svoje auto so značkami UNMIK použili ako „barikádu“, aby bránili polícii vstúpiť do obce Zubin Potok.

Dačič označil operáciu na severe Kosova za neprimeranú, vyzval však k dialógu

Žiadosť prokurátora z Mitrovice prichádza napriek hnevu Moskvy, ktorá zadržanie Krasnoščekova označila za provokáciu a porušenie jeho diplomatickej imunity.

Riaditeľ nemocnice v Mitrovici uviedol, že Krasnoščekov utrpel „vážne zranenia hlavy“ a prevezú ho do Belehradu.

Proti policajnej razii protestovali v stredu v Mitrovici tisíce etnických Srbov. Ich politický vodca Goran Rakič odsúdil zatknutie desiatok ľudí a vyhlásil, že „Srbi i napriek brutalite neodídu“.

Podľa agentúry AP kosovská prokuratúra v stredu oznámila, že z marenia spravodlivosti pri policajnom zásahu bolo obvinených šesť etnických Srbov, ktorých zatkli. Podľa prokuratúry vytvorili barikády s vozidlami a inými objektmi v obci Zubin Potok, čím sa snažili znemožniť kosovskej polícii zadržať podozrivých z trestnej činnosti.

Rusko a Srbsko obvinili z nárastu napätia v Kosove NATO a EÚ

Kosovská polícia uviedla, že etnickí Srbi v obci Zubin Potok kládli „ozbrojený odpor“ počas operácie zameranej proti organizovanému zločinu, ktorá sa primárne týkala iných policajtov. Dodala, že pri zásahu utrpelo zranenia päť mužov zákona a šesť civilistov.

Srbský prezident Aleksandar Vučič bilancoval, že špeciálne jednotky zatkli počas razie 19 policajtov a deväť civilistov – Srbov z obce Zubin Potok, ktorí sa postavili na odpor kosovskej polícii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia