Jednou vetou

Krajinský minister: USA nebudú presúvať vojakov z Bavorska do Poľska

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Spojené štáty sa nechystajú obmedzovať prítomnosť svojej armády v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. Vedúci úradu tamojšej krajinskej vlády Florian Herrmann to vyhlásil v stredu po tom, ako vyvolali rozruch úvahy amerického prezidenta Donalda Trumpa o preložení vojenských jednotiek z Nemecka do Poľska, informovala agentúra DPA.

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

„Dostali sme veľmi dobré správy pre pôsobiská americkej armády v Bavorsku,“ vyjadril sa Herrmann po rokovaniach na pôde ministerstva obrany Spojených štátov a národno-bezpečnostnej rady Bieleho domu. „Nie sú žiadne snahy znižovať počet amerických vojakov a civilistov trvalo umiestnených v Bavorsku,“ dodal.

Ohlásené vybudovanie základne pre 1000 amerických vojakov v Poľsku podľa Herrmanna nebude mať „nepriaznivé dôsledky“ pre Bavorsko. To ponúka naďalej „vynikajúce rámcové podmienky, v ktorých sa 40.000 vojenských a civilných zamestnancov amerických síl cíti ako doma“, čo Herrmannovi podľa vlastných slov potvrdili aj „partneri z americkej vlády“.

Trump minulú stredu vyjadril súhlas so zriadením základne pre ďalších 1000 príslušníkov amerických ozbrojených síl v Poľsku. Náklady na jej výstavbu bude hradiť poľská strana.

Vojenský vrtuľník Mi-24 musel vynútene pristáť; lety tohto typu pozastavili

V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne 4000 príslušníkov ozbrojených síl USA. Trump ešte predtým uviedol, že uvažuje o vyslaní až 2000 ďalších amerických vojakov do Poľska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia