Jednou vetou

Krajiny CITES zamietli návrhy na zmiernenie zákazu vývozu slonoviny

Ilustračné foto

TASR/AP

Signatárske krajiny Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) odmietli vo štvrtok návrhy niektorých juhoafrických krajín na zmiernenie zákazu na vývoz slonoviny. Informovala o tom agentúra DPA.

Zambia, Botswana, Namíbia a Zimbabwe na zasadnutí 183 signatárskych krajín CITES uviedli, že zmiernenie zákazu exportu slonoviny je možné vďaka tomu, že úsilie ochranárov umožnilo nárast miestnej populácie slonov.

Po Flámsku zakáže rituálne usmrcovanie zvierat aj Valónsko

Zambia svoj návrh na povolenie vývozu slonoviny pre nedostatočnú podporu nakoniec stiahla, pričom spoločný návrh ostatných juhoafrických krajín na jednorazový predaj zásob slonoviny, po ktorom by nasledovalo moratórium, neprešiel hlasovaním.

Medzi krajinami, ktoré sa aktívne zasadzovali za zachovanie súčasných reštrikcií, bolo aj Nemecko. „Na to, aby sme mohli bojovať s pytliactvom, je nevyhnutné, aby neexistoval žiaden legálny trh, na ktorom by mohla byť nelegálne získaná slonovina ‚prepraná‘,“ uviedla v tejto súvislosti nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová.

Zambijský vyslanec naopak varoval, že zamietnutie daného návrhu môže medzi občanmi jeho krajiny znížiť podporu pre ochranu slonov, keďže miestne komunity by si chceli privyrobiť na ich limitovanom love.

Singapur zavedie všeobecný zákaz predaja slonoviny

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie