Jednou vetou

Krajne pravicovú AfD nahneval list hollywoodskych hviezd pred voľbami

Predseda AfD Jörg Meuhen

TASR/AP

Otvorený list podpísaný zahraničnými hercami, producentmi a scenáristami, vyzývajúci obyvateľov nemeckého mesta Görlitz, aby nehlasovali za krajne pravicového kandidáta na starostu, vyvolala nahnevanú reakciu jeho strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Denník Leipziger Volkszeitung v piatok podľa agentúry AP informoval, že list podpísali osobnosti, ktoré v Görlitzi pracovali. Mesto, ležiace pri hraniciach s Poľskom, je známe svojou malebnou historickou časťou, ktorá už poslúžila ako exteriér pre viaceré filmy vrátane snímky Grandhotel Budapešť. Dielo zasadené do 30. rokov 20. storočia a odohrávajúce sa vo fiktívnej európskej krajine postihnutej vojnou, získalo uznanie kritikov, významné ocenenia a tiež komerčný úspech.

Po komunálnych voľbách AfD nedokáže obsadiť všetky získané kreslá

Signatári listu, medzi ktorými sú britský režisér Stephen Daldry či nemecký herec španielskeho pôvodu Daniel Brühl, naliehajú na voličov, aby neustupovali „nenávisti a nevraživosti“.

Sebastian Wippel, kandidát krajine pravicovej AfD, bude súperiť v rozhodujúcom kole volieb 16. júna s Octavianom Ursuom z konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Poslanec nemeckého parlamentu za AfD Tino Chrupalla odsúdil list na Twitteri. „Obyvatelia Görlitzu nepotrebujú volebné rady od ‚svetových‘ hviezd,“ napísal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia