Jednou vetou

Kremeľ dúfa, že ukrajinský prezident Zelenskyj pomôže zlepšiť vzťahy s Ruskom

Ilustračné foto

TASR/AP

Kremeľ vyjadril v pondelok nádej, že nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pomôže normalizovať vzťahy s Ruskom. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v úmysle poslať blahoželanie Zelenskému, ktorý sa v pondelok slávnostne ujal funkcie.

Putin podľa slov Peskova zablahoželá Zelenskému až k „prvým úspechom“ pri riešení konfliktu na východe Ukrajiny a k normalizovaniu vzťahov s Ruskom.

Vzťahy medzi oboma krajinami sú napäté od ruskej anexie Krymu v roku 2014 a nasledujúceho separatistického povstania na východe Ukrajiny, pripomína AP.

Nový ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na konanie predčasných volieb

Na otázku, či Rusko splní Zelenského požiadavku na prepustenie ukrajinských zajatcov, Peskov novinárom povedal, že Moskva je ochotná pokračovať v rozhovoroch o tejto záležitosti.

Zelenskyj v inauguračnej reči oznámil rozpustenie parlamentu a vyzval na konanie predčasných volieb. Pôvodne sa mali konať v októbri tohto roku.

Podľa agentúry AP bolo rozpustenie Verchovnej rady jedným z predvolebných sľubov Zelenského, ktorý ju nazýval skupinou ľudí zaujímajúcich sa iba o vlastné obohacovanie sa.

Zelenskyj vyzval poslancov, aby využili dva mesiace do predčasných volieb na schválenie zákona, ktorý by im odňal imunitu pred trestným stíhaním.

Nový ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil rozpustenie parlamentu

V inauguračnej reči tiež uviedol, že jeho prvou úlohou bude ukončenie konfliktu s Moskvou podporovanými separatistami na východe krajiny. „Našou prvou úlohou je prímerie v Donbase,“ vyhlásil Zelenskyj. Konflikt si doteraz vyžiadal približne 13.000 ľudských životov.

Štyridsaťjedenročný Zelenskyj, ktorý sa stal najmladším ukrajinským postsovietskym prezidentom, počas slávnostnej ceremónie v parlamente prisľúbil, že bude chrániť „zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny“. Podľa agentúry Reuters povedal, že k dialógu s Ruskom môže dôjsť až po vrátení ukrajinského územia a vojnových zajatcov.

Zelenskyj tiež požiadal parlament, aby prijal zákon proti nelegálnemu obohacovaniu sa a aby podporil jeho návrh na odvolanie ministra obrany, šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a generálneho prokurátora. Títo všetci sú spojencami bývalého prezidenta Petra Porošenka. Minister obrany Stepan Poltorak a šéf SBU Vasyľ Hrycak krátko po Zelenského slovách oznámili odstúpenie zo svojich funkcií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia