Jednou vetou

Kremeľ dúfa, že Washington nebude zverejňovať rozhovory Trumpa s Putinom

Ruský prezident Vladimir Putin s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

zdroj: TASR/AP

Kremeľ dúfa, že Washington nezverejní prepisy telefonických rozhovorov medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ako to urobil pri rozhovoroch šéfa Bieleho domu s lídrom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. S odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom v piatok informovala agentúra Interfax.

Putin navrhuje moratórium na rozmiestnenie rakiet v Európe

„Dúfame, že k tomu nedôjde, keďže naše vzťahy (s USA) sú beztak zaťažované mnohými problémami,“ odpovedal Peskov na otázku, či sa nebojí, že Biely dom v budúcnosti zverejní aj prepisy rozhovorov Trumpa s Putinom.

Zverejnenie telefonátu medzi Trumpom a Zelenským pritom hovorca Kremľa označil za „dosť nezvyčajné“.

Biely dom v stredu zverejnil hrubý prepis júlového telefonického rozhovoru Trumpa so Zelenským, ktorého americký líder nabádal na spoluprácu pri vyšetrovaní obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou. Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Zelenskyj kritizoval zverejnenie svojho telefonátu s Trumpom

Trump čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na ukrajinského lídra. On sám však tvrdí, že v predmetnom telefonáte nebol prítomný „vôbec žiadny nátlak“, a postup dolnej komory Kongresu opisuje ako „ten najväčší hon na bosorky v amerických dejinách“. Zelenskyj v stredu takisto vyhlásil, že sa necítil byť pod nátlakom, pričom telefonát zhodnotil ako „normálny“.

Zverejnený prepis nepotvrdil, že by Trump v júlovom rozhovore so Zelenským výslovne spájal americkú pomoc Ukrajine s vyšetrovaním Bidenových aktivít. V tom istom čase však Trump zmrazil americkú pomoc Ukrajine, ktorá bola uvoľnená iba v posledných týždňoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia