Jednou vetou

Kremeľ: Obviňovať Rusko z úmrtia ženy otrávenej novičkom je absurdné

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Rusko odmietlo myšlienku, že by mohlo stáť za otrávením ženy, ktorá podľa britských úradov zomrela po tom, čo sa dostala do kontaktu s rovnakou nervovoparalytickou látkou ako v marci bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra. Kremeľ označil takéto tvrdenie za "absurdné".

Vyhlásenie prišlo deň po tom, ako britská polícia oznámila, že 44-ročná Dawn Sturgessová, matka troch detí, zomrela v nemocnici po tom, ako bola vystavená účinkom sovietskej bojovej látky novičok.

„Domnievame sa, že v každom prípade by bolo dosť absurdné“ obviňovať Rusko z otrávenia Sturgessovej, vyhlásil v pondelok Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že Moskva je „hlboko znepokojená pretrvávajúcou prítomnosťou tejto jedovatej látky na britskom území“. Podľa neho to „nepredstavuje nebezpečenstvo len pre Britov, ale aj pre iných Európanov„, informovala rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Muž a žena otrávení novičkom manipulovali s touto látkou

Stanovisko Kremľa je v súlade s jeho opakovaným popieraním ruskej účasti na kauze Skripaľovcov, ktorí sa dostali do kontaktu s novičkom začiatkom marca. Obaja boli v kritickom stave, po niekoľkých týždňoch strávených v nemocnici sa však zotavili. Prípad vyvolal diplomatické napätie medzi Moskvou a Západom.

Británia obvinila ruskú vládu zo spojitosti s útokom touto bojovou látkou vyvinutou v bývalom Sovietskom zväze. Moskva tieto obvinenia odmieta. Británia následne vyhostila 23 ruských diplomatov, ktorí boli podľa Londýna špiónmi a v dôsledku tohto incidentu prerušila s Ruskom kontakty na najvyššej úrovni.

Dve osoby v Amesbury sa otrávili novičkom, uviedla polícia

Moskva recipročne nariadila vyhostenie rovnakého počtu britských diplomatov zo svojho územia a zatvorenie prevádzok kultúrno-vzdelávacej organizácie British Council v Ruskej federácii.

Britské úrady tvrdia, že Sturgessovú a jej priateľa Charlieho Rowleyho našli v bezvedomí 30. júna v meste Amesbury, ktoré leží menej než 20 kilometrov od mesta Salisbury, kde boli otrávení Skripaľovci. Rowley (45) je hospitalizovaný a nachádza sa v kritickom stave. Sturgessovej úmrtie vyšetruje britská polícia ako vraždu.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína