Jednou vetou

Kremeľ očakáva konanie schôdzky Trump-Putin aj napriek kríze s Ukrajinou

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Kremeľ zaregistroval vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnom odvolaní jeho schôdzky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dodal však súčasne, že hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová ešte v utorok potvrdila, že rozhovor Trumpa s jeho ruským náprotivkom sa uskutoční v rámci blížiaceho sa summitu G20 v Argentíne. Trump v utorok varoval, že z dôvodu nedeľňajšieho incidentu v Kerčskom prielive môže plánovanú schôdzku s Putinom zrušiť.

Estónsko si kvôli incidentu v Azovskom mori predvolalo ruského veľvyslanca

V rozhovore pre denník The Washington Post Trump uviedol, že ohľadne tohto incidentu čaká na správu od poradcov pre národnú bezpečnosť. „Tá bude veľmi rozhodujúca,“ povedal Trump a dodal, že stretnutie s Putinom sa možno na základe informácií zo správy neuskutoční. Dodal, že „táto agresia“ sa mu nepáči.
Peskov na margo tejto časti Trumpovho rozhovoru poznamenal, že ak americký prezident za agresiu označuje „akcie ukrajinských vojnových lodí, je to jedna vec.

„Môžeme sa sporiť, či šlo alebo nešlo o agresiu. Ale ak za agresiu označuje opatrenia ruských pohraničných stráží na zmarenie pokusov narušiť štátnu hranicu Ruska, to je iná vec. S tým my nesúhlasíme.“

SR je podľa Pellegriniho pripravená reagovať na dianie na Ukrajine, zatiaľ netreba

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia