Jednou vetou

Kremeľ odmieta komentovať najnovšie závery vyšetrovania v kauze letu MH17

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Kremeľ sa nebude vyjadrovať k medializovaným záverom vyšetrovania okolností pádu malajzijského lietadla na východe Ukrajiny z júla 2014. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sa Moskva vyjadrí až po oboznámení sa so správou Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) vedeného Holandskom. Peskov zároveň pripomenul pozíciu Ruska v súvislosti s vyšetrovaním.

„Rusko sa na ňom nemohlo zúčastniť, hoci od samého začiatku, od prvých dní po tejto tragédii, prevzalo iniciatívu a snažilo sa stať súčasťou tohto vyšetrovania tejto strašnej katastrofy,“ uviedol Peskov a dodal, že „náš postoj k tomuto vyšetrovaniu je preto veľmi dobre známy“.

JIT vo svojej najnovšej správe uviedol mená štyroch osôb podozrivých z účasti na havárii boeingu na východe Ukrajiny. Má ísť údajne o troch Rusov a jedného Ukrajinca.

V Holandsku zverejnili mená osôb podozrivých zo zostrelenia boeingu nad Donbasom

Pozostalí po obetiach sa s obsahom správy JIT v stredu oboznámili ako prví, až po nich sa nové zistenia dozvedia novinári.

Silene Fredrikszová, ktorej syn a budúca nevesta zahynuli pri zostrelení lietadla, v stredu pred novinármi uviedla, že podozrivé osoby budú v súvislosti so zostrelením lietadla obvinené z vraždy. Súd sa začne 9. marca 2020. „Som rada, že sa proces konečne začne a že mená boli oznámené. Je to začiatok. Som spokojná,“ uviedla Fredrikszová.

Na otázku, či ona osobne niekoho viní z leteckej havárie, Fredrikszová odpovedala, že ruského prezidenta Vladimira Putina, „pretože to umožnil. Vytvoril túto situáciu. On je hlavným zodpovedným.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia