Jednou vetou

Putin mieri do Paríža. Nebude chýbať na pohrebe prezidenta Chiraca

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok zúčastní na oficiálnej spomienkovej ceremónii, ktorá bude súčasťou pohrebu francúzskeho exprezidenta Jacquesa Chiraca. Pre tlačovú agentúru TASS to v sobotu povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

FOTO A VIDEO: Danko z programu v Kazachstane doslova padol na zadok. Toto musíte vidieť!

Tlačová agentúra AFP predtým s odvolaním sa na Elyzejský palác priniesla správu, že Putinova účasť na rozlúčkovom štátnom akte je očakávaná.

Jacques Chirac zomrel 26. septembra vo veku 86 rokov. Ako prezident Francúzska slúžil dve funkčné obdobia v rokoch 1995-2007. V roku 2005 mu diagnostikovali kardiovaskulárnu chorobu.

Zdravotný stav sa mu dramaticky zhoršil v roku 2016 po úmrtí jeho staršej dcéry. Posledné tri roky svojho života sa nezúčastňoval na oficiálnych podujatiach a návštevy prijímal iba zriedka.

Francúzska vláda vyhlásila na pondelok štátny smútok. Zástavy budú spustené na pol žrde a vo verejných budovách v celej krajine sa bude na jeho počesť držať minúta ticha.

Francúzska verejnosť sa bude môcť s bývalým prezidentom rozlúčiť v nedeľu popoludní v parížskej Invalidovni. Exprezidenta v pondelok po oficiálnej spomienkovej ceremónii pochovajú počas súkromného obradu na cintoríne Montparnasse na juhu Paríža vedľa jeho dcéry Laurence.

Libanon vyhlásil štátny smútok za „priateľom“ Chiracom

Mesto Paríž, ktorého bol Chirac dlhé roky primátorom, si pamiatku exprezidenta uctilo vo štvrtok o 21.00 h SELČ vypnutím osvetlenia na jednej zo svojich najcharakteristickejších dominánt – Eiffelovej veži.

Súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom príhovore vo štvrtok označil Chiraca za „veľkého Francúza“, ktorý bol stelesnením svojej krajiny. Pripomenul, že Chiraca oplakáva nielen Francúzsko, ale spomína sa naňho naprieč celou Európou. Macron vyzdvihol aj Chiracov „boj za Európu národov, a nie za Európu trhov“.

Chirac bol druhým najdlhšie slúžiacim francúzskym povojnovým prezidentom po svojom socialistickom predchodcovi Francoisovi Mitterrandovi.

Totálny babrák, alebo skvelý odborník? Rezník šéfuje RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie