Jednou vetou

Kremeľ spochybňuje obvinenia zo zasahovania do volieb v USA vznesené voči Rusom

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov opäť rozhodne odmietol obvinenia o ruskom zasahovaní do prezidentských volieb v USA.

Podľa agentúry TASS Peskov v pondelok v Moskve zdôraznil, že Kremeľ považuje tzv. Muellerovu správu o údajnom ruskom zasahovaní do volieb v USA za „neopodstatnenú, nespravodlivú a nesúhlasí s ňou“.

Peskov okrem toho vyhlásil, že „Rusko sa (do volieb v USA) nemiešalo. Nemá taký zvyk – miešať sa do vnútorných záležitostí iných krajín, a nerobí to ani teraz“.

Vysvetlil tiež, že v Muellerovej správe Rusko nenašlo podstatné dôkazy o zasahovaní Ruska do amerických volieb. Poukázal tiež na to, že v správe sa hovorí o občanoch Ruska, ale „my sme z Washingtonu počuli obvinenia o účasti ruského štátu, Kremľa a ruskej vlády“ na ovplyvňovaní volieb v USA. „Žiadne náznaky, že ruský štát s tým mohol mať niečo spoločné nie sú a ani byť nemôžu,“ zdôraznil Peskov.

Reagoval na udalosti zo 16. februára, keď americká Veľká porota vzniesla voči 13 občanom Ruskej federácie a trom ruským subjektom obvinenia z porušenia amerického trestného práva prostredníctvom zasahovania do volieb a politického procesu v USA. Dopustili sa pritom údajne sprisahania, počítačového a bankového podvodu a krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami.

Muellerovo vyšetrovanie je podľa Trumpa hon na čarodejnice

Obvinení s páchaním týchto skutkov začali údajne už v roku 2014, teda zhruba dva roky pred prezidentskými voľbami v USA konanými v novembri 2016.

Osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller vedie v USA nezávislé vyšetrovanie možných nelegálnych vzťahov medzi volebným štátom súčasného prezidenta Donalda Trumpa a predstaviteľmi Ruska. Preveruje tiež podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Muellerovo vyšetrovanie už viedlo k oficiálnemu obvineniu bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý udržiaval tajné kontakty s ruskými činiteľmi. Samotný Trump obvinenia zo spolupráce svojho volebného tímu s Ruskom popiera a Muellerovo vyšetrovanie označuje za hon na čarodejnice.

Trump mal sľúbiť obnovenie väzieb medzi krajinami

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Herbert Raymond McMaster počas víkendu vyhlásil, že USA majú „skutočne nespochybniteľné“ dôkazy o tom, že Rusko sa snažilo zasahovať do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Tvrdenia, že Rusko sa snažilo dostať do Bieleho domu republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, sa objavovali už v čase volieb prezidenta USA. Trump údajne „Rusku“ za jeho podporu sľúbil, že obnoví pretrhnuté väzby medzi oboma krajinami.

Vzťahy medzi Ruskom a USA sa dostali na svoju najhoršiu úroveň od konca studenej vojny pred štyrmi rokmi, keď Rusko k svojmu územiu pripojilo Krymský polostrov, ktorý dovtedy patril Ukrajine. K anexii došlo na základe sporného referenda.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína