Jednou vetou

Kreslo v Senáte získal aj bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney

Bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney

foto: TASR/AP

Bývalý kandidát americkej Republikánskej strany na prezidenta Mitt Romney bol v utorok zvolený do Senátu ako zástupca svojho súčasného domovského štátu Utah, kde presvedčivo zvíťazil nad protikandidátkou z Demokratickej strany Jenny Wilsonovou. Informovali o tom tlačové agentúry AP a DPA.

V súčasnosti 71-ročný Romney bol v kongresových voľbách výrazným favoritom, keďže v konzervatívnom Utahu má „takmer štatút celebrity“. V prezidentských voľbách v roku 2012 totiž kandidoval ako vôbec prvý nominant niektorej z hlavných strán, hlásiaci sa k tzv. mormónskemu vierovyznaniu, ktoré má najviac prívržencov práve v Utahu.

Romney v Kongrese vystrieda Orrina Hatcha, dlhoročného republikánskeho senátora za Utah, ktorý sa rozhodol, že tentoraz už nebude znova kandidovať.

UNESCO zriadila online databázu prípadov zavraždených novinárov

Počas kampane pred kongresovými voľbami Romney upustil od niekdajšej ostrej kritiky na adresu spolustraníka Donalda Trumpa, súčasného prezidenta Spojených štátov. Toho počas prezidentskej kampane v roku 2016 označil za „podvodného“ a „šarlatánskeho“, neskôr však priznal, že podporuje mnohé z jeho politík.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia