Jednou vetou

Krugman: Americké voľby sú poslednou šancou odbočiť z cesty k autokracii

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Utorkové kongresové voľby v USA, ktoré sa konajú v polovici funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa, nie sú o daniach či zdravotnom poistení, ale o prežití americkej demokracie. Uviedol to nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Paul Krugman, podľa ktorého sú Spojené štáty v súčasnosti na politickom rázcestí.

„Ak sa vyberieme jednou cestou (demokratickou), ponúkne nám aspoň šancu na politické vykúpenie, na obnovu amerických demokratických hodnôt. Ak sa vyberieme tou druhou (republikánskou), budeme na ceste k autokracii, bez zjavnej možnosti dostať sa odtiaľ preč,“ uviedol Krugman v komentári pre denník The New York Times.

Profesor ekonómie si myslí, že ak aj Demokratická strana získa väčšinu v Snemovni reprezentantov, povolebné dni budú nepríjemné. Očakáva, že republikáni neprijmú svoju porážku so cťou, ale že začnú vyťahovať rôzne, i nepravdivé výhovorky, ako napríklad predvolebné tvrdenie prezidenta Donalda Trumpa, že demokrati získavajú hlasy vďaka miliónom imigrantov, ktorí volia nelegálne.

„A keď začnú demokrati vykonávať svoje právomoci v Snemovni reprezentantov, môžete si byť istí, že to vyvolá vzdor (republikánov), nech si ústava hovorí, čo chce,“ predpovedal Krugman.

Oveľa horšie bude podľa neho vyzerať povolebná scéna v prípade, ak demokrati voľby prehrajú. Ak sa republikáni udržia pri moci, tieto voľby boli podľa neho vôbec posledné aspoň spolovice férové voľby. Krugman uvádza ako príklad vývoja situáciu zo štátu Georgia, kde sa republikánsky minister, ktorého úlohou je aj dohľad na voľbami a volebným systémom, uchádza o post guvernéra.

Trump komentoval výsledky volieb ako ohromný úspech

„V každej inej demokracii by bolo nepredstaviteľné, aby si človek dohliadal nad vlastnými voľbami. Ale v Georgii tomu tak je a Kemp zneužíva svoje právomoci na maximum,“ napísal Krugman.  Uznávaný ekonóm uviedol ďalšie prípady údajného zneužívania moci a ovplyvňovania volieb republikánmi v štátoch Kansas a Severná Dakota. Dodal, že tomu nie je inak ani na federálnej úrovni a výnimkou v tomto smere nie je ani Biely dom.

Prezident Trump podľa neho zneužil svoje právomoci na získanie straníckej politickej výhody, keď pred voľbami strašil občanov konvojom migrantov zo Strednej Ameriky smerujúcim do USA. Kroky republikánov Krugman prirovnal k počínaniu nacionalistov v Maďarsku a Poľsku, ktorí si podľa neho udržali „demokratickú fasádu, ale v skutočnosti nastolili autoritárske režimy jednej strany“.

„Všetko, čo sme videli, naznačuje, že republikáni urobia čokoľvek na udržanie moci. Utorkové voľby môžu byť poslednou šancou zastaviť ich pred tým, než natrvalo uchopia moc,“ varoval Krugman. Demokrati síce podľa neho tiež nie sú bez chýb, ale zdá sa, že na rozdiel od  republikánov aspoň stále veria v demokraciu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia