Jednou vetou

Kšeftovanie vicekancelára položilo vládu v Rakúsku. Budú predčasné voľby!

Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Foto: TASR/AP

Škandál "Ibiza" položil v Rakúsku vládu. Vicekancelár a šéf krajne pravicovej FPÖ Hans Christian Strache po zverejnení videa, na ktorom dohadoval sponzorovanie strany a ďalšie obchody rezignoval. Jeho koaličný partner Sebastian Kurz a predseda rakúskych ľudovcov (ÖVP) na krátkom brífingu v sobotu podvečer si nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu v tejto vláde a volá po predčasných voľbách.

Škandál v Rakúsku! Vicekancelár Strache odstúpil z funkcie

„Stretávame sa tu po 24-hodinách, ako sa na verejnosť dostalo video, ktoré keď som videl, ostal som zhrozený. Dosť, je dosť,“ uviedol na krátkom brífingu v sobotu večer rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz (ÖVP).

Na nahrávke, ktorá vznikla ešte v lete 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza šéf krajne pravicovej FPÖ Hans Christian Strache rokuje s údajnou príbuznou ruského oligarchu, ktorá prejavila záujem investovať v Rakúsku obrovské peniaze.

Strache, ktorý bol na stretnutí aj so svojím tajomníkom Johannom Gudenusom sľubuje, že dokáže vybaviť štátne zákazky, ak im však pomôže vyhrať voľby. Práve z tých na jeseň pred dvomi rommi vzišla súčasná vládna koalícia, ktorá po 16 mesiacoch končí.

Vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval

Od sobotného popoludnia sa pred sídlom rakúskej vlády na Ballhausplatz začali zhromažďovať tisícky protestujúcich, ktorí žiadali po predčasných voľbách. V sobotu na obed rakúsky vicekancelár Strache oznámil svoju rezignáciu, ako aj odchod z postu predsedu koaličnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

H. Ch. Strache označil zverejnené video za konšpirácie a špinavosti, situáciu zľahčoval, že stretnutie sa nieslo v neformálnej atmosfére s množstvom alkoholu a navyše s jazykovou bariérou. Okrem toho uviedol, že sa neporušil žiaden zákon.

V tamojších médiách sa objavili aj informácie, že škandál na Stracheho mal narafičiť niekto z jeho strany. Napokon vyhlásil, že to „bolo hlúpe a chyba“, preto ponúkol premiérovi svoju demisiu. Ten ju akceptoval.

Sebastian Kurz požiadal rakúskeho prezidenta Alexandera van der Bellena, aby vyhlásil čo najskorší termín predčasných volieb.

VIDEO: Blaha ďalej provokuje Pellegriniho

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia