Kto napadne Poľsko, napadne strednú Európu, vyhlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval v piatok právne konanie Európskej komisie voči Poľsku, ktoré by mohlo viesť k sankciám voči Varšave z dôvodu ohrozenia základných hodnôt Európskej únie.

Maďarsko podľa Orbána vníma silné Poľsko ako zásadnú súčasť stredoeurópskeho zoskupenia v rámci Únie, a preto bude blokovať akékoľvek kroky, ktoré by viedli k pozastaveniu hlasovacích práv Varšavy v Rade EÚ.

„Kto napadne Poľsko, napadne celú strednú Európu,“ vyhlásil Orbán vo svojom pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió. Jeho vyjadrenia priniesli agentúry DPA a Reuters.

Európska komisia aktivovala článok 7 voči Poľsku pre obavy o právny štát

Solidarita s Poľsko je aj v záujme maďarského ľudu, zdôraznil Orbán, podľa ktorého je konanie EK voči Poľsku „nedôstojné a nespravodlivé“. Bez silného Poľska totiž nebude silná stredná Európa. Brusel neberie ohľad na obavy stredoeurópskych štátov a „považuje za problém len to, čo je problémom pre západné štáty“, tvrdí predseda maďarskej vlády.

Poľsko nie je obeťou Bruselu, obeťou je demokracia v Poľsku, tvrdia európski socialisti

Ide o vôbec prvé právne konanie podľa článku 7 Zmluvy o EÚ v histórii Únie. Dôvodom jeho aktivácie zo strany EK sú reformy justície realizované poľskou vládnou stranou, ktoré z pohľadu komisie ohrozujú zásady právneho štátu a deľbu moci v krajine.

Budapešť už v stredu krátko po rozhodnutí EK avizovala, že bude v Rade EÚ akékoľvek snahy o sankcionovanie Poľska vetovať.

Môže vás zaujímať

I napriek škandálu okolo videa Strache opäť dovolenkuje na Ibize