Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Demokrati si budú musieť dobre rozmyslieť, koho pošlú do súboja s Trumpom, lebo isté je len to, že na nej (alebo na ňom) nezostane ani nitka suchá

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia, AP, Shutterstock

Súboj o Biely dom pokračuje. Demokratická strana zhromaždila 20 potenciálnych vyzývateľov pre Donalda Trumpa na pódiu v Miami. V našom článku sa dočítate, ktorí z nich obstáli, a naopak, kto pohorel. Trump sa na Twitteri vysmial "Prispatému Joeovi" a "Šialenému Berniemu", spomedzi demokratov však zažiaril niekto iný.

Rekordný počet žien, sedemdesiatnici, alebo starosta gej. Kto porazí Trumpa?

Demokratickí kandidáti na post prezidentky či prezidenta Spojených štátov amerických majú za sebou prvú oficiálnu prezidentskú debatu. Dvadsať kandidátov sa zišlo v Miami na Floride, aby sa po prvýkrát konfrontovali so svojimi protikandidátmi a vydobyli si priestor v boji Biely dom. Jedna polovica debatovala v prvý večer – 26. júna (v našom časovom pásme až 27. ráno), druhá polovica o deň neskôr.

Trump nazval saudskoarabského korunného princa priateľom

Aby kandidát získal miesto na pódiu, musel splniť jednu z dvoch podmienok. Buď musel dosiahnuť aspoň 1% hlasov v celonárodnom prieskume, či prieskume v niektorom zo štátov so skorým hlasovaním v primárkach, alebo získal dostatočný počet finančných prostriedkov od darcov. Konkrétne bolo potrebné vyzbierať peniaze od aspoň 65,000 individuálnych darcov, z toho minimálne od 200 v dvadsiatich rôznych štátoch USA.

Exprezident Carter: Trump vyhral voľby iba vďaka zasahovaniu Ruska

Demokrati pred floridským publikom diskutovali na množstvo pálčivých tém. Najviac priestoru venovali otázkam zdravotnej starostlivosti a imigrácie. Neopomenuli ani ekonomické problémy (napríklad obchodnú vojnu s Čínou) a veľmi tvrdo kritizovali Trumpovu zahraničnú politiku. Rezonovali aj varovania pred dopadmi klimatických zmien. Najsilnejšie momenty oboch večerov sa týkali rasovej spravodlivosti.

Demokrati vyzvali na spustenie procesu impeachmentu Trumpa

Tonight’s the night! Grab your squad and get ready for the first night of the first Democratic primary debate. 📺

Uverejnil používateľ Democratic Party Streda 26. júna 2019

Prvý večer – Warrenová a tí ostatní

Dvadsiateho šiesteho sa na pódiu stretli Elizabeth Warrenová (senátorka z Massachusetts), Cory Booker (senátor z New Jersey), Julián Castro (exminister bývania a rozvoja miest, pôvodom z Texasu), Amy Klobucharová (senátorka z Minnesoty), Beto O’Rourke (exkongresman z Texasu), Tulsi Gabbardová (kongresmanka z Havaja), Jay Inslee (guvernér Washingtonu), Bill de Blasio (starosta New Yorku) a Tim Ryan (kongresman z Ohia).

USA a Čína sa dohodli, že obnovia obchodné rokovania

Prvá desiatka kandidátov viedla debatu v pomerne komornej atmosfére. Na rozdiel od prezidentských debát republikánskych kandidátov pred štyrmi rokmi sa demokrati navzájom osobne nenapádali. Okrem jediného konfliktu (ktorý vznikol medzi dvoma kandidátmi z Texasu) medzi nimi nedošlo k takmer žiadnym výraznejším stretom.

Debaty sa zúčastnili traja kandidáti z okruhu favoritov na nominanta Demokratickej strany. Elizabeth Warrenová svojím výkonom pravdepodobne nikoho neurazila, ale zároveň nedostala priestor na to, aby ukázala, čo v nej je. Ťažko povedať, ako by obstála v konfrontácii s ostatnými zvučnými menami. Zopakovala svoje najdôležitejšie myšlienky a pripomenula Američanom, že akýkoľvek problém ich trápi, Warrenová „má plán“, ako ho vyriešiť.

Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

I’ve got plans for that

The economy is doing great for a thinner and thinner slice at the top. It’s time to build an economy that works for all of us. And I’ve got plans for that. #DemDebate

Uverejnil používateľ Elizabeth Warren Streda 26. júna 2019

Voľby USA: Do Snemovne reprezentantov zvolili rekordný počet žien

Amy Klobucharová upevnila svoju pozíciu medzi relevantnými kandidátmi a predstavila sa ako pragmatička, ktorá ani za nič nenasadne na módnu progresívno-socialistickú vlnu, ktorá strhla jej stranu. Omnoho horšie dopadol exkongresman Beto O’Rourke. Jeho pokojný, inšpiratívny štýl prejavu jednoducho nie je stvorený na tento typ dynamickej debaty.

Prekvapením večera boli bývalý minister Obamovej vlády Julián Castro a senátor Cory Booker. Menovec neslávne známych kubánskych bratov sa ako jediný odvážil kde-tu zariskovať a poukázať na chyby, ktoré vidí v programoch oponentov (útočil najmä na suseda z Texasu Beta O’Rourkea).

Barack Obama: V týchto voľbách ide o charakter tejto krajiny

Me llamo Julián Castro y me estoy postulando para Presidente de Los Estados Unidos.If I’m elected President, I will work hard every single day so that you and your family can get good health care, your child can get a good education, and you can have good job opportunities in a big city or small town. And on January 20, 2021, we’ll say "Adiós" to Donald Trump. #DemDebate

Uverejnil používateľ Julián Castro Streda 26. júna 2019

Trump po zverejnení záverov Muellera: Amerika je najúžasnejšie miesto na Zemi

Senátor Booker zasa viackrát zdôraznil, že býva v chudobnej černošsko-hispánskej štvrti, denne počuje na ulici streľbu a dobre rozumie problémom bežných Američanov. Okrem toho podal bezpochyby charizmatický výkon a vydobyl si pozornosť, o ktorú v uplynulých mesiacoch pomaly prichádzal. Ak aj nomináciu strany získa niekto iný, Booker bude jeden z prvých, na koho sa obrátia pri hľadaní kandidáta na viceprezidenta. Senátor z New Jersey sa však nechal počuť, že by takúto ponuku zvážil len vtedy, ak strana nominuje ženu.

Zvyšok debatérov žiadnym výraznejším spôsobom nezmenil svoje šance na zisk nominácie. Za zmienku stojí možno starosta De Blasio, ktorý sa veľmi okato snažil získať priazeň progresívnych demokratov. Nezdá sa však, že by to v konkurencii s tak autenticky progresívnymi menami ako Sanders či Warrenová bola dobre zvolená stratégia.

Putin pozval Trumpa na návštevu Ruska na budúci rok

Now that night one of the debate is over, don’t forget to tune in for night two!

Uverejnil používateľ Democratic Party Streda 26. júna 2019

Druhý večer – víťazi a porazení

Dvadsiateho siedmeho sa v Miami stretla druhá polovica kandidátov. Menovite Joe Biden (bývalý viceprezident), Bernie Sanders (senátor z Vermontu), Kamala Harrisová (senátorka z Kalifornie), Pete Buttigieg (starosta mesta South Bend v štáte Indiana), Kirsten Gillibrandová (senátorka z New Yorku), Michael Bennet (senátor z Colorada), John Hickenlooper (exguvernér Colorada), Eric Swalwell (kongresman z Kalifornie), Marianne Williamsonová (spisovateľka) a Andrew Yang (startupista a podnikateľ).

Toto sú top favoriti na nového šéfa európskej vlády!

Na pódiu bolo cítiť viac energie a istú dravosť. Koniec koncov – v strede medzi desiatkou kandidátov stáli obaja top favoriti, sedemdesiatnici Biden a Sanders. Útokmi voči nim sa vyprofiloval najmä 38-ročný kongresman Swalwell, ktorý opakovane volal po potrebe novej generácie politikov.

Konfliktu s Bidenom sa však nebála ani Kamala Harrisová. Otvorene kritizovala jeho bývalé postoje v rasových otázkach a niektoré kroky Obamovej vlády v súvislosti s prístupom k ilegálnym imigrantom.

Babiš v parlamente: Keby padla vláda, tak „paralyzujete našu krajinu“

Bernie Sanders zostal po celý čas sám sebou. Kritizoval 1% najbohatších Američanov, varoval pred mocou veľkých korporácií a pred skorumpovanými politikmi, ktorí sa nedokážu postaviť záujmom lobistov. Tí, čo sa neštítia nálepky „demokratický socialista“ a túžia po dramatickej zmene v Spojených štátoch (Sanders ju doslova nazýva revolúciou) ho budú voliť aj po tejto debate. Jeho boj proti systému je totižto overený doslova desiatkami rokov verejnej služby v štáte Vermont, v Kongrese i Senáte. Otázne je, či je Bernie schopní obaliť jadro svojich voličov miliónmi ďalších podporovateľov, ktorí sú potrební na zisk nominácie a finálne víťazstvo proti Trumpovi.

Demokratickí kandidáti v druhej debate útočili na Trumpa i Bidena

Bidenov tretí pokus o zisk Bieleho domu v prvej tohtoročnej debate narazil na zásadný problém. Voliči sa budú stále častejšie pýtať, či má 76-ročný viceprezident stále dosť síl na to, aby zvládol jednu z najnáročnejších prác na svete. Okrem toho ho dobieha minulosť. Demokratická strana sa v poslednom čase posunula viac doľava a Bidenove centristické názory spred niekoľkých desiatok rokov sú v súčasnosti terčom kritiky. Po debate sa zdá, že ak by aj Joe napriek všetkému získal nomináciu strany, do súboja s Trumpom by išiel značne oslabený a víťazstvo by vôbec nemal isté.

Trump sa cíti plný síl a verí, že v prezidentských voľbách porazí Bidena

Predposledný kandidát spomedzi favoritov volieb, ktorí sa objavili na štvrtkovom pódiu, Pete Buttigieg síce nepodal stopercentný výkon, ale mal niekoľko silných momentov. Opäť ukázal, že presne mierenými výrokmi dokáže trafiť klinec po hlavičke a získať si priazeň publika. Kritizoval napríklad pokrytectvo republikánov, ktorí sa oháňajú kresťanstvom, ale pritom dovoľujú nehumánne a nekresťanské praktiky voči ilegálnym imigrantom na južnej hranici USA. Sám Buttigieg je hlboko veriaci kresťan a ako ženatý gay rúca stereotypy o tom, že veriaci ľudia môžu byť len konzervatívci.

Na stretnutí o jadrovej dohode v Iráne došlo k pokroku, ten však nestačí

Jednoznačnou víťazkou prvých dvoch debát je senátorka Kamala Harrisová. Spomedzi top favoritov podala najlepší a najpresvedčivejší výkon. Obstála v priamej konfrontácii s Bidenom a naplno využila všetky svoje silné stránky. Ako bývalá generálna prokurátorka štátu Kalifornia dokáže argumentovať s nebývalou eleganciou a razanciou. Kým v iných vystúpeniach býva často až silene žoviálna, na debatnom pódiu si dovolila vystúpiť s vážnosťou hodnou prezidentského úradu – a svedčalo jej to.

Vojna proti Iránu by podľa Trumpa netrvala veľmi dlho

Zo zvyšných účastníkov štvrtkovej debaty vyčnievajú v pozitívnom zmysle len dvaja. Kirsten Gillibrandová ukázala, že sa nevzdá bez boja. Andrew Yang (jeho kampaň je založená na univerzálnom základnom príjme $1000 mesačne pre každého dospelého Američana) zasa zažiaril ako inteligentný kandidát, ktorý má napriek relatívne nízkym šanciam zvíťaziť jeden z najlepších prejavov a množstvo originálnych myšlienok.

Diváci sa najviac zabávali na pomerne neznámej kandidátke Marianne Williamsonovej. Williamsonová svoju záverečnú reč ukončila takto: „Takže pán prezident, ak počúvate, chcem, aby ste ma počuli: využili ste na politické účely strach a ten môže vyhnať len láska. Takže ja, pane, mám pocit, že viete, čo robíte. Ja na politické účely využijem lásku. Na tomto poli sa s vami stretneme… a pane, láska zvíťazí.“

Irán oznámil, že 7. júla odstúpi od ďalších záväzkov plynúcich z jadrovej dohody

Lov na Bidena, viceprezidenti a nad všetkými TRUMP

Po prvej debate sa mená favoritov na nomináciu Demokratickej strany v podstate nezmenili, maximálne sa zamiešalo ich poradie. Zostávajú nimi Elizabeth Warrenová, Kamala Harrisová, Bernie Sanders, Joe Biden, Pete ButtigiegBeto O’Rourke. Za nimi nasleduje druhá liga – Booker, KlobucharováGillibrandová. Do 3. februára, kedy budú Američania, konkrétne demokrati z Iowy, prvýkrát hlasovať v primárkach, je však ešte času dosť. Nečudujme sa, ak budeme počuť aj o Juliánovi Castrovi, prípadne o Andrewovi Yangovi, keďže obaja podali 26. a 27. júna slušný výkon.

Trump poslal Kimovi štyri listy, Kim jemu osem

Vzhľadom na politickú klímu v USA platí, že ak si demokrati vyberú za kandidáta muža, s takmer stopercentnou istotou bude kandidátkou na viceprezidentku žena a naopak. Cory Booker, Pete Buttigieg a Julián Castro – černoch, gay a Hispánec – by boli prirodzenou voľbou pre každú ženu-nominantku, ktorá by chcela voličom ponúknuť pestrú, progresívnu kandidátku. V snahe zaujať konzervatívnejších občanov by si prípadne Kamala Harrisová ako žena tmavej pleti (z Kalifornie) mohla za viceprezidenta zvoliť Texasana O’Rourka. Finálna voľba však zvykne prekvapiť, keďže je výsledkom viacerých faktorov, vrátane toho, kto bude najprijateľnejšou alternatívou pre stranícky establišment.

Trump pochválil dobré vzťahy s Putinom

Kim Čong-un moje príspevky na Twitteri sleduje, uviedol Trump

Najbližšia debata sa uskutoční v júli. Demokrati plánujú sprísniť kritériá, aby okresali počet kandidátov na pódiu. Už po lete by mohlo byť jasné, či sa Bidenovi darí udržať si vedúcu pozíciu medzi voličmi. Ak pohorí, pravdepodobne sa otvorí priestor progresívnejším kandidátom s radikálnejšími návrhmi. Demokrati si budú musieť dobre rozmyslieť, koho pošlú do súboja s Trumpom, lebo isté je len to, že na nej (alebo na ňom) nezostane ani nitka suchá.

Slovensko musí mať navonok jednotnú zahraničnú politiku, vyhlásila Čaputová

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke