Jednou vetou

Ku kritikom Trumpovho rozhodnutia o Golanských výšinách sa pridal aj Libanon

Donald Trump

foto: Pixabay.com

Libanonský prezident Míšál Aún tvrdí, že rozhodnutie Spojených štátov uznať Golanské výšiny za časť Izraela vyvoláva veľké znepokojenie krajín v danom regióne. Uviedol to v utorok v Moskve na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pričom však súčasne vyjadril nádej na skoré vyriešenie tohto problému.

Aún vyzdvihol pozíciu Ruska v otázke Golanských výšin a ocenil aj snahy Moskvy smerujúce k ochrane náboženských menšín na Blízkom východe.

Rozhodnutie Spojených štátov týkajúce sa zvrchovanosti Izraela nad Golanskými výšinami kritizujú prakticky všetky arabské štáty regiónu, ako aj Irán, ktorý je úhlavným nepriateľom Izraela.

Trump ocenil Muellerov postup pri vyšetrovaní, prisľúbil pomstu neprajníkom

Dekrét o uznaní suverenity Izraela nad Golanskými výšinami podpísal v pondelok americký prezident Donald Trump.

K zvratu vo viac ako 50 rokov trvajúcej americkej politike vo vzťahu ku Golanským výšinám došlo počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bielom dome. Ten v súvislosti s uznaním suverenity Izraela nad Golanskými výšinami na Trumpa naliehal niekoľko mesiacov.

Libanonské vedenie – podobne ako aj ďalšie štáty daného regiónu – vo svojej reakcii upozornilo, že spomínané Trumpovo rozhodnutie je v rozpore s medzinárodným právom.

Trump uznal zvrchovanosť Izraela nad Golanskými výšinami

Agentúra Reuters informovala, že libanonský prezident Aún v súvislosti s Trumpovým rozhodnutím na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter napísal, že „svet má čierny deň“.

Izrael obsadil Golanské výšiny, západný breh rieky Jordán, východný Jeruzalem a pásmo Gazy v šesťdňovej vojne v roku 1967. Golanské výšiny a východný Jeruzalem neskôr anektoval, čo medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia