Jednou vetou

Kuba sa rozhodla nepovoliť v novej ústave manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Ilustračné foto

pixabay.com

Kubánske Národné zhromaždenie v utorok oznámilo, že z návrhu novej ústavy sa odstráni formulácia otvárajúca cestu k legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Informovala o tom agentúra DPA.

 Parlamentná komisia zodpovedná za vypracovanie ústavy navrhla vynechať formuláciu definujúcu manželstvo ako zväzok „dvoch ľudí…s úplne rovnakými právami a povinnosťami“. Komisia sa tak rozhodla po protestoch zo strany evanjelických cirkví a bežných obyvateľov.

„Komisia navrhuje ustúpiť od tohto konceptu manželstva, teda vynechať to z návrhu ústavy ako spôsob rešpektovania všetkých názorov,“ uviedlo Národné zhromaždenie na Twitteri.

Americký senát schválil obsiahly zákon o trestnom súdnictve

Stalo sa tak aj napriek prísľubu kubánskeho prezidenta Miguela Díaza-Canela „odstrániť všetky druhy diskriminácie zo spoločnosti“. Novú ústavu prvotne schválil parlament, pričom nahradí ústavu z roku 1976. Bude o nej referendum vo februári 2019.

V návrhu nie je zmienka o komunistickej spoločnosti, aj keď dokument potvrdzuje socialistický charakter politického systému a vedúcu úlohu komunistickej strany. Rovnako uznáva právo na súkromné vlastníctvo, úlohu trhu a dôležitosť zahraničných investícií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia