Jednou vetou

Kurz a Rúhání sa zhodli na potrebe zachovania jadrovej dohody s Iránom

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a iránsky prezident Hasan Rúhání počas stretnutia vo Viedni 4. júla 2018

foto: TASR/AP

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a iránsky prezident Hasan Rúhání sa v stredu na spoločných rokovaniach vo Viedni zhodli v názore, že treba zachovať jadrovú dohodu z roku 2015.

Kurz, ktorého krajina 1. júla prevzala polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, sa s iránskym prezidentom stretol deň pred príchodom členov Európskej komisie do Viedne.

Šéf rakúskej vlády na tlačovej konferencii s Rúhaním povedal, že Viedeň a Teherán už 160 rokov udržiavajú nepretržité diplomatické vzťahy a pripomenul obojstranné snahy o posilnenie ekonomických vzťahov. Vzájomný ekonomický obrat za jeden rok mal podľa jeho slov hodnotu okolo 300 miliónov eur v dobe pred uvalením sankcií EÚ na Irán za jeho jadrový program. Tieto sankcie sú postupne rušené, čo je súčasťou medzinárodnej dohody s Iránom z roku 2015, ku ktorej vo veľkej miere prispela Európska únia.

Rakúsko presadzuje európske riešenie migračnej otázky, povedal Kurz

Kurz v tejto súvislosti dodal, že EÚ sa usiluje zachovať platnosť jadrovej dohody aj napriek rozhodnutiu USA od nej odstúpiť.

S Rúháním rokoval Kurz aj o ďalších dôležitých otázkach – spomenul potrebu dodržiavať ľudské práva a občianske slobody či spoločný boj proti terorizmu. Vyjadril tiež obavy z pokračovania vojny v Sýrii, kde má Irán svoje záujmy, a ocenil, že Teherán chce spolupracovať pri vyšetrovaní kauzy iránskeho diplomata, ktorý mal byť zapletený do prípravy atentátu na území Francúzska na členov iránskej opozície.

Kurz pred Rúháním zdôraznil, že z pohľadu Rakúska nie sú namieste výzvy na zničenie Izraela, ktoré v minulosti odzneli z úst viacerých iránskych predstaviteľov, rovnako ako spochybňovanie existencie Izraela či holokaustu.
Rúhání uviedol, že mal vo Viedni užitočné rozhovory a potvrdil záujem o prehĺbenie vzťahov s Rakúskom, najmä vo finančnej, bankovej a hospodárskej oblasti.

Ajatolláh Chameneí obvinil USA z vyvolávania nepokojov v Iráne

Na margo jadrovej dohody z roku 2015 povedal, že je to „dobrá dohoda pre všetky strany“ a pomáha obnovovať dialóg Západu s Iránom. „Musíme urobiť všetko na pretrvanie tejto dohody aj napriek postoju Spojených štátov, ktoré si tým škodia samé,“ vyhlásil. Podľa jeho slov zrušenie tejto dohody nikomu nepomôže.

Z prediskutovaných regionálnych otázok Rúhání upozornil na situáciu v Jemene, kde kritizoval zapojenie Saudskej Arábie do tohto konfliktu. Poznamenal, že tlaky vyvíjané na túto krajinu nie sú riešením, tým je iba vnútropolitická mierová dohoda jemenských síl.

Rúhání uviedol, že EÚ „má zvýšenú citlivosť“ pre Izrael. Dodal, že Irán má dobré vzťahmi so židmi vo svete, ale Izrael vníma ako krajinu, ktorá okupuje palestínske územia a bombarduje palestínske ženy a deti. „Naším cieľom je bezpečnosť a mier v tomto regióne,“ povedal k situácii na Blízkom východe.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi