Jednou vetou

Kurz len niekoľko hodín po svojom odvolaní usporiadal predvolebnú akciu

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz máva svojim stúpencom v sídle Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) vo Viedni 27. mája 2019

foto: TASR/AP

Rakúsky konzervatívny líder Sebastian Kurz zorganizoval v pondelok predvolebné zhromaždenie necelé tri hodiny po tom, čo mu parlament v hlasovaní vyjadril nedôveru a zbavil ho tým úradu kancelára. V Rakúsku budú preto v septembri predčasné parlamentné voľby a Kurz sa už snaží zvyšovať podporu svojej stredopravej strany ÖVP a usiluje sa aj o svoje znovuzvolenie.

„Stále som tu,“ povedal Kurz davu fanúšikov a predstaviteľov Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorých pozvážali do Viedne autobusmi, aby sa zúčastnili na dobre pripravenej akcii.

Kurz na zhromaždení kriticky vyhlásil, že krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a ľavicové strany SPÖ a Jetzt, ktoré hlasovali proti nemu, nemajú čo ponúknuť – okrem túžby zbaviť sa ho.

Koniec Kurzovej vlády, rakúsky parlament jej vyslovil nedôveru

„Nemôžu zastaviť zmenu, ktorú sme pred dvoma rokmi začali,“ dodal Kurz za nadšených výkrikov svojich podporovateľov.

Kurz povedal, že „nakoniec rozhodnú ľudia v septembri a to ma teší“. Rakúsky parlament vyslovil v pondelok nedôveru vláde kancelára Kurza z ÖVP, čím ju zbavil funkcie. Poslanci tak urobili na mimoriadnom zasadnutí dolnej komory parlamentu.

Hlasovanie v Národnej rade sa konalo po škandále okolo korupčného videa z ostrova Ibiza, ktorý viedol k rozpadu vládnej koalície ÖVP s krajne pravicovou FPÖ.

Rakúska prokuratúra začala vyšetrovanie vo veci korupčného videa z Ibizy

Hlavná opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) podala návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde, nielen kancelárovi Kurzovi.

Išlo o prvé úspešné hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery v rakúskych dejinách, napísala agentúra DPA.
Parlamentné strany na mimoriadnom zasadnutí predložili aj návrh na skrátenie volebného obdobia a vypísanie predčasných volieb na september tohto roka. Presný termín nových volieb nie je zatiaľ známy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia