Jednou vetou

Kurz poprel pravosť mailov, ktoré ho spájajú s kauzou Ibiza

Sebastian Kurz

Foto: TASR/AP

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vyhlásil, že e-maily, ktoré naznačujú, že aj on mal byť zapletený do korupčného škandálu okolo videa natočeného na Ibize, sú falošné. Informovala o tom agentúra AP. Video, ktoré položilo rakúsku vládu pred pár týždňami nájdete nižšie.

Dankov a Kollárov kamarát položil v Rakúsku vládu. V minulosti ho ospevovali

V piatok zaslalo nemenované rakúske médium Kurzovi screenshoty z e-mailov z roku 2018, ktoré údajne dokumentujú jeho komunikáciu so straníckym kolegom Gernotom Blümelom.

Táto korešpondencia má naznačovať prepojenie Kurzovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s kauzou okolo kompromitujúceho videa. To zachytáva bývalého vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho ako pred rakúskymi voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej ruského oligarchu sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k volebnému úspechu.

Manželka zdiskreditovaného Stracheho sa uchádza o kreslo v parlamente

Strache v súvislosti s týmto škandálom odstúpil z postov vicekancelára a predsedu pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Sebastian Kurz na pondelkovej tlačovej konferencii, na ktorej vystúpil spoločne s generálnym tajomníkom strany Karlom Nehammerom, uviedol, že ide o pokus „očierniť“ ÖVP a zatiahnuť ju do celého škandálu. Pravosť predmetných e-mailov skúmali experti zo spoločnosti Deloitte Forensic, ktorí v nich našli viacero nezrovnalostí.

Prvá obec v Rakúsku vyhlásila stav klimatickej núdze

Podľa denníka Die Presse išlo napríklad o IP adresu odosielateľa, ktorá podľa zistení nepatrila ÖVP ale doméne „Hosteurope.de“, a tiež o chyby v dátumoch. Upozornili tiež, že e-maily boli odoslané z adresy, ktorú Kurz prestal používať v roku 2009.

Prípadom sa zaoberá rakúska prokuratúra.

VIDEO: Toto video po zverejnení položilo v Rakúsku vládu (v máji 2019), ktorú tvorili ľudovci so slobodnými. Na španielskom ostrove Ibiza mal predseda slobodných H. Ch. Strache ešte v roku 2017 prisľúbiť údajnej rodine ruského oligarchu štátne zákazky v Rakúsku, v prípade, že dostanú finančnú podporu pred voľbami, alebo vplyv cez médiá:

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia