Jednou vetou

Kurz pred cestou do USA vyzdvihol Trumpovu zahraničnú politiku

Sebastian Kurz

Foto: TASR/AP

Zahraničná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je čiastočne "veľmi úspešná", vyhlásil rakúsky konzervatívny kancelár Sebastian Kurz pred svojou návštevou Bieleho domu, ktorá je naplánovaná na budúci týždeň. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra DPA.

Kurz, líder vládnej koalície s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), v rozhovore pre noviny Die Presse uviedol, že Trump dokázal prinútiť európske krajiny, aby zvýšili svoje vojenské výdavky v rámci NATO.
„Spojené štáty celé roky neúspešne požadovali od svojich partnerov v Severoatlantickej aliancii výraznejšie príspevky na obranu, ale zabrali iba Trumpove hrozby,“ podotkol Kurz.

Rakúska vláda plánuje zaviesť väzbu pre nebezpečných žiadateľov o azyl

Kancelár tiež vyzdvihol Trumpovu snahu vyriešiť krízu ohľadom severokórejského jadrového programu, ako aj jeho podporu Izraela. „Trump uskutočňuje zahraničnú politiku, ktorá je čiastočne veľmi aktívna a veľmi úspešná,“ povedal Kurz.

Rakúsky líder však podotkol, že nesúhlasí s Trumpom pri rôznych otázkach vrátane obchodného cla, iránskej jadrovej dohody a ochrany podnebia. Kurz má pricestovať do Washingtonu v utorok. V americkej metropole ho čaká pracovný obed s tamojším ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a nasledujúci deň stretnutie s Trumpom.

Merkelová varovala USA pred stiahnutím sa zo Sýrie a Afganistanu

Trump je politicky blízky pravicovokonzervatívnym silám v Európe, o ktorých sa už viackrát pozitívne vyjadril.
Kurz (32), ktorého Rakúska ľudová strana (ÖVP) vládne v koalícii s FPÖ, presadzuje – podobne ako Trump – reštriktívnu prisťahovaleckú politiku. Prisťahovaleckú politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zase Trump opakovane kritizoval ako príliš liberálnu.

Trump chce s Kurzom rokovať o konfliktoch v susedstve Európskej únie i inde vo svete, ako aj o hospodárskych a energetických otázkach. Rakúsko bolo začiatkom februára jednou z krajín EÚ, ktoré vyjadrili obavy zo šírenia jadrových zbraní po tom, ako Spojené štáty oznámili odstúpenie od príslušnej dohody s Ruskom.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule