Jednou vetou

Kurz sťahovanie CEU do Viedne zhodnotil pozitívne; Strache kritizoval CEU

Vchod do Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti.

foto: TASR/MTI

Sťahovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU) z Budapešti do Viedne zhodnotili v utorok v rakúskom hlavnom meste rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache protichodne, uviedla agentúra MTI s odvolaním sa na rakúsku agentúru APA.

Kurz na tlačovej konferencii o sťahovaní univerzity povedal, že je to pre Viedeň pozitívnym prínosom.
Strache, ktorý je lídrom koaličnej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), však označil CEU za „kočovnícku“ univerzitu a jej presťahovanie kritizoval. „Nie je možné, aby CEU nevyhovela základným požiadavkám, ktoré sa zvyčajne na univerzity vzťahujú,“ dodal vicekancelár.

Sargentiniová o presune CEU: Je to čierny deň pre Maďarsko a pre Európu

APA v tejto súvislosti poznamenala, že Strache mal zrejme na mysli maďarské právne normy, ktoré zaväzujú zahraničné univerzity akreditované v Maďarsku, aby vzdelávanie poskytovali aj v krajine svojho pôvodu.

CEU, ktorú založil americký finančník George Soros, v pondelok potvrdila svoje rozhodnutie presunúť od septembra 2019 študijné programy akreditované v Spojených štátoch do Viedne. Dôvodom je odmietanie maďarskej vlády podpísať dohodu, ktorá by umožnila ďalšie pôsobenie tejto inštitúcie v Budapešti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia