Jednou vetou

Kushner diskutoval v Bruseli o Blízkom východe – detaily jeho plánu nie sú známe

Hlavný poradca Bieleho domu Jared Kushner

foto: TASR/AP

Jared Kushner, poradca a zať amerického prezidenta Donalda Trumpa, predstavil v utorok večer počas stretnutia s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom svoje názory na situáciu na Blízkom východe, uviedla v stredu hovorkyňa EK Mina Andreevová.

Hovorkyňa podľa tlačovej agentúry AFP potvrdila, že stretnutie na pôde eurokomisie sa uskutočnilo na žiadosť úradu amerického prezidenta.

Trump vyzval na ukončenie bombových útokov v sýrskom Idlib

„V rámci diskusií o Blízkom východe Juncker a šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vypočuli názory pána Kushnera a zdôraznili kľúčový záujem Európskej únie na trvalo udržateľnom mieri a stabilite v tomto regióne,“ spresnila Andreevová.

Podľa jej slov obaja predstavitelia EÚ upozornili na dôležitosť „hospodárskeho rozvoja celého regiónu“, čo má byť podľa Únie sprevádzané životaschopným politickým pokrokom, ktorý musí brať do úvahy záujmy oboch strán – Palestínčanov aj Izraelčanov.

Iránci a Iračania pochodovali na podporu Palestínčanov, odmietli Trumpov plán

Hovorkyňa však neprezradila žiadne podrobnosti, pokiaľ ide o Kushnerov plán riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo minulý týždeň naznačil, že tento plán môže byť odmietnutý, lebo prevládajú názory, že ide o dohodu, ktorá vyhovuje najmä Izraelčanom.

Ekonomický aspekt tohto plánu chce Washington predstaviť koncom júna (25. – 26. 6.) na konferencii v Bahrajne. Palestínčania však podujatie v Bahrajne bojkotujú. AFP pripomenula, že neistota pretrváva najmä v politických, čiže najcitlivejších otázkach Kushnerovho plánu. Ten totiž nežiada vytvorenie samostatného palestínskeho štátu.

Alvargonzález: Členovia NATO sa v prípade Iránu vo väčšine otázok zhodujú

Základná politická línia EÚ pre riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je už dlhodobo známa – dva vedľa seba existujúce štáty s Jeruzalemom ako hlavným mestom Izraela i Palestíny.

AFP upozornila, že Donald Trump po svojom nástupe do funkcie pred dvoma rokmi transformoval tradičnú americkú politiku podporujúcu Izrael na bezpodmienečnú podporu tohto štátu a vládu na čele s Benjaminom Netanjahuom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia