Jednou vetou

Kvalitná dohoda: Predstavitelia oboch Kóreí vedú rozhovory

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in

Foto: TASR/AP

Južná a Severná Kórea sa dohodli uskutočniť v stredu rozhovory na vysokej úrovni. Predstavitelia oboch krajín budú diskutovať o následných opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli v apríli na historickom medzikórejskom summite. Uviedlo to v utorok ministerstvo pre zjednotenie v Soule, ktoré citovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Obe Kórey súhlasili viesť rozhovory na južnej strane pohraničnej dediny Pchanmundžom (tzv. Dedinka prímeria) v demilitarizovanej zóne Kórejského polostrova.

Prečítajte si tiež: Severná Kórea ohlásila koniec raketovým skúškam

Severokórejskú 29-člennú delegáciu povedie Ri Son-kwon, šéf Výboru pre mierové zjednotenie Kórey. Súčasťou delegácie budú aj predstavitelia z oblasti športu a ekonomických záležitostí spolu s novinármi, spresnilo ministerstvo.

Ide o prvé rozhovory predstaviteľov oboch krajín po medzikórejskom summite, ktorý sa konal koncom apríla v demilitarizovanej zóne. Lídri Severnej a Južnej Kórey Kim Čong-un a Mun Če-in sa na ňom dohodli, že sa budú usilovať o úplné jadrové odzbrojenie Kórejského polostrova a ešte tento rok formálne ukončia kórejskú vojnu z rokov 1950-1953.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia